Palec zamiast PIN-u
Będą to bankomaty należące do Banku BPS i kilkuset mniejszych banków spółdzielczych. Właściciele kont będą mogli wypłacić pieniądze po tym, jak czytnik w bankomacie zeskanuje i rozpozna układ naczyń krwionośnych w palcu wypłacającego - poinformował prezes banku Mirosław Potulski. Układ naczyń krwionośnych jest niepowtarzalny u każdego człowieka. Korzystający z bankomatu przykłada palec do czytnika. Palec zostaje podświetlony, co uwidacznia rysunek naczyń krwionośnych. Obraz jest przekazywany z kamery, przekształcany cyfrowo i porównywany z wzorcem z bazy danych. Wszystko to trwa kilka sekund.
Technologię identyfikującą człowieka na podstawie układu naczyń krwionośnych opracowała japońska firma Hitachi. Jak powiedział dyrektor pionu rozwiązań systemowych w Polsce Hitachi Europe Tadeusz Woszczyński, ta technologia jest już bardzo rozpowszechniona na japońskim rynku. Na 180 tys. pracujących w tym kraju bankomatów ok. 60 tys. wykorzystuje w ustaleniu tożsamości wypłacającego pieniądze technologie biometryczne. Jak wyjaśnił Woszczyński, nie da się pobrać informacji o układzie czyichś naczyń krwionośnych bez jego wiedzy. Dlatego ta technologia jest bardzo bezpieczna. Rysunek naczyń krwionośnych nie zmienia się z wiekiem ani pod wpływem chorób.
W nowych bankomatach nie można wypłacić pieniędzy korzystając z... odciętego palca. - Jeżeli palec nie będzie żywy, to spadnie w nim poziom hemoglobiny i rysunek naczyń krwionośnych nie będzie czytelny. Poza tym zgodnie z normami bankowymi czytniki są wyposażone w "mierniki żywotności". Jeśli nie będzie pulsu, nie będzie też autoryzacji - wyjaśnił Woszczyński.
Dyrektor w Związku Banków Polskich Remigiusz Kaszubski powiedział, że technologia biometryczna jest najpewniejszą obecnie metodą identyfikacji używaną w bankowości. - Dzięki niej ja sam jestem swoim hasłem - powiedział. Dodał, że potwierdzając swoją tożsamość poprzez czytnik biometryczny nie trzeba już pamiętać numerów PIN.
Wyposażenie jednego oddziału banku w tego typu bankomat to koszt ok. 15 tys. euro, czyli o ok. 10 proc. więcej niż standardowego bankomatu. Utrzymanie i eksploatacja kosztują tyle samo w przypadku obu typów bankomatów. Bank BPS ma ok. 80 oddziałów w całej Polsce. Obsługuje klientów indywidualnych, firmy, samorządy. Wraz z 355 bankami spółdzielczymi tworzy Grupę BPS. Dysponuje siecią ok. 1,8 tys. bankomatów i obsługuje ok. 470 tys. kart płatniczych.
PAP, arb