Po British Library pobuszujesz w internecie
Korzystanie z usługi będzie bezpłatne na miejscu w głównej siedzibie British Library w dzielnicy St. Pancras w północnej części Londynu, zaś za dostęp z domowego komputera biblioteka będzie pobierać opłatę. Projekt obliczony na 10 lat realizowany jest we współpracy z wydawcą BrightSolid. W pierwszych dwóch latach opublikowane zostaną cztery miliony stron. Ogółem w okresie 10 lat dostępnych elektronicznie będzie 40 mln stron z niepowtarzalnej kolekcji, składającej się ogółem z 52 tys. tytułów gazet: lokalnych, ogólnokrajowych i zagranicznych. British Library ma w swych zasobach m.in. bogate zbiory polskich tytułów prasowych wydawanych w Wielkiej Brytanii.
Tak solidne zasoby tytułów prasowych powstały w British Library, ponieważ w Wielkiej Brytanii na wydawcach spoczywa prawny obowiązek przesłania do tej placówki dwóch egzemplarzy każdego numeru. Na pierwszym etapie udostępnione zostaną strony dotyczące tematyki międzynarodowej, m.in. wojny krymskiej, wojny z Boerami w Afryce Południowej, ruchu sufrażystek, a także materiały odnoszące się do powszechnych spisów ludności z okresu 1841-1911.
Gazety, których treść została udostępniona on-line, będą zmagazynowane w miejscowości Boston Spa w zachodnim Yorkshire. Przechowywane tam będą także ich kopie elektroniczne.PAP, arb