Nie siedź, bo umrzesz młodo
U kobiet, które siedzą więcej niż 6 godzin dziennie, ryzyko zgonu w czasie objętym badaniem było o 37 procent wyższe niż u tych, które w ciągu dnia siedziały krócej niż 3 godziny. Ryzyko to u mężczyzn jest niższe niż u kobiet: u przesiadujących przez 6 godzin dziennie było ono o 18 procent wyższe niż u tych, którzy siedząc spędzali trzy godziny dziennie.
Związek między siedzeniem a ryzykiem śmierci był o wiele silniejszy w przypadku chorób sercowo-naczyniowych niż raka. Ryzyko śmierci rosło wraz z czasem spędzanym na siedząco w godzinach wolnych od pracy, niezależnie od palenia tytoniu, indeksu masy ciała i innych czynników uważanych za przyczyniające się do większego ryzyka zgonu.
"Wykazano, że przedłużony czas spędzany na siedzeniu, niezależnie od rodzaju aktywności, ma ważne konsekwencje metaboliczne i może wpływać na poziom trójglicerydów, lipoprotein wysokiej gęstości, cholesterolu, glukozy, spoczynkowego ciśnienia krwi i leptyny, które są biomarkerami w otyłości i chorobach sercowo-naczyniowych i innych chorobach przewlekłych" - powiedziała Alpa Patel z Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem.
O badaniach, którymi w ciągu 14 lat objęto 120 tys. dorosłych, napisano w internetowym wydaniu American Journal of Epidemiology.PAP, pp