Chcą odebrać Warszawę partiom
- Chcemy dziś zaprezentować projekt polityczny. Polityczny, ale nie partyjny. Niekoniecznie antypartyjny, ale na pewno apartyjny - mówił Maciej Białecki ze Stowarzyszenia Obywatele dla Warszawy. - Komitet Wyborczy Wyborców "Wspólnota Samorządowa", który zostanie powołany, ma skupić głosy wszystkich tych, którzy nie chcą w Warszawie głosować na partie polityczne - podkreślił. Białecki stwierdził, że "Wspólnota Samorządowa" to inicjatywa, w którą zaangażowali się m.in. samorządowcy warszawscy, którzy "nie kierują się w swoich działaniach polityką partyjną". - To jest sens "Wspólnoty Samorządowej" - zaznaczył.
Złamać partyjny monopol
W podpisanym w piątek podczas konferencji Porozumieniu Warszawskim podkreślono, że jego celem jest "złamanie monopolu partii parlamentarnych w samorządzie m.st. Warszawy i w samorządzie województwa mazowieckiego". - Czynimy to w obliczu istotnego zagrożenia dla przyszłości demokracji lokalnej, wynikającego z systemowej dominacji partii parlamentarnych w życiu politycznym nie tylko kraju, ale i najmniejszych komórek samorządu lokalnego - napisali członkowie "Wspólnoty Samorządowej".
Przedstawiając kandydaturę Munio na prezydenta stolicy, Białecki powiedział, że to "jedyna niezależna radna warszawska". - Hasło: "odbierzmy Warszawę partiom" to jest credo działania "Wspólnoty Samorządowej", jak również credo mojej kampanii. Bardzo się cieszę, że jestem obywatelskim kandydatem Wspólnoty Samorządowej - mówiła Munio. Jak podkreśliła, nie może być tak, że samorząd warszawski to arena, na której rozgrywają się bitwy ugrupowań politycznych, "głównie Platformy i PiS-u". Jej główny cel to "zmiana tej sytuacji". Organizatorzy konferencji podkreślili, że "Wspólnota Samorządowa" to formacja otwarta dla wszystkich osób i organizacji zdecydowanych "położyć kres partyjniactwu w samorządach lokalnych".
Premier Donald Tusk poinformował w środę, że wybory samorządowe odbędą się 21 listopada, a ich druga tura - dotycząca wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 5 grudnia.
zew, PAP