Fizyk nauczycielem roku
Marek Golka w tym roku obchodzi czterodziestolecie pracy, jako nauczyciel - w tym czasie wychował 270 finalistów i 105 laureatów olimpiad fizycznych, astronomicznych i technicznych. 16 jego podopiecznych brało także udział w olimpiadach międzynarodowych. Przez wiele lat uczył w VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, od dwóch lat pracuje w Gimnazjum nr 5 im. Jacka Malczewskiego. Współpracuje także z XIII LO w Szczecinie, które od kilku lat co roku wygrywa ranking na najlepszą szkołę ponadgimnazjalną w Polsce.
Golka, dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że główną inspiracją w pracy byli dla niego zawsze jego uczniowie. Dodał, że pomagała mu też zawsze pasja "do nauczania i pasja do fizyki - przedmiotu najpiękniejszego i najważniejszego; bo fizyka jest absolutnie wszystkim i wszystko, co nas otacza, jest fizyką". Golka bardzo zachęca do tego, by uczyć fizyki poprzez wspólne przeprowadzanie doświadczeń. Razem z uczniami i nauczycielami ze swojego gimnazjum przygotował ponad 100 doświadczeń, które później na pokazach obejrzało ponad 4 tys. uczniów z Mazowsza. Zorganizował obozy naukowe dla uczniów i konferencję dla nauczycieli "Edukacja w praktyce". Wymyślił i zorganizował Mazowiecką Olimpiadę Wiedzy Astronomicznej, która stała się ogólnopolską imprezą.
Jury konkursu, na czele którego stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Anita Geratowska - nauczycielka i dyrektorka Ogniska Pracy Pozaszkolnej Zespół "Przygoda" w Rybniku oraz Mariusz Konowrocki - pedagog z Gimnazjum nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku.
Konkurs "Nauczyciel Roku" organizuje tygodnik "Głos Nauczycielski". Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. W tym roku wpłynęły wnioski dotyczące blisko 100 osób. Kapituła złożona ze zwycięzców poprzednich edycji konkursu "Nauczyciel Roku" przyznała także tytuły: "Przyjaciela Szkoły" i "Inicjatywy Edukacyjnej Roku". Pierwszy z nich otrzymali: społecznicy i podróżnicy Marek Kamiński i Jan Mela, za "przełamywanie barier". Odbierając tytuł Mela podziękował Kamińskiemu, nazywając go swoim nauczycielem życia. W 2004 r., dwa lata po wypadku, w którym stracił rękę i nogę, nastoletni wówczas Jasiek Mela wraz z polarnikiem Markiem Kamińskim zdobył oba bieguny Ziemi. Od dwóch lat Mela sam prowadzi fundację "Poza Horyzonty" pomagającą osobom po wypadkach.
Tytuł "Inicjatywy Edukacyjnej Roku" otrzymał projekt "3...2...1...Internet". Jest to pakiet materiałów dla nauczycieli i uczniów klas IV-VI dotyczący bezpieczeństwa w sieci.
PAP, arb