Złoty medal olimpijski i... czerwone buty za 250 tysięcy dolarów
Dodano:
Kontrowersyjny amerykański lekkoatleta, mistrz olimpijski z 1968 r. w biegu na 200 m Tommie Smith wystawił na aukcję swe najcenniejsze pamiątki - złoty medal i czerwone buty, w których startował na olimpiadzie w Meksyku - poinformował "San Jose Mercury News". Cena wywoławcza wynosi 250 tysięcy dolarów. Licytacja przedmiotów zakończy się na początku listopada.
66-letni Smith, pierwszy człowiek, który pokonał na bieżni 200 m poniżej 20 sekund (19,83 s), mieszka obecnie w stanie Georgia. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami na temat sprzedaży osobistych pamiątek. Głośno zrobiło się o nim, a także jego rodaku, brązowym medaliście olimpijskim Johnie Carlosie, kiedy obaj stojąc na olimpijskim podium na Stadionie Azteków w Meksyku podnieśli w górę pięści w czarnych rękawiczkach i z pochylonymi głowami wysłuchali hymnu Stanów Zjednoczonych. To był ich protest i manifestacja w obronie praw obywatelskich czarnoskórych Amerykanów, który oglądali telewidzowie, a potem czytelnicy gazet na całym świecie.
Obaj sportowcy zostali surowo ukarani. Usunięto ich z wioski olimpijskiej za czyn, który Smith tłumaczył dziennikarzowi ABC-TV Howardowi Cosellowi w następujący sposób: - Moja prawa ręka była wzniesiona w imię siły czarnej Ameryki. Carlos podniósł lewą rękę w imię jedności czarnej Ameryki. Razem stworzyły one łuk jedności i siły. By zrozumieć ten symbol jedności, który dziś jest przeszłością, trzeba wziąć pod uwagę, w jakich czasach miał miejsce protest Smitha i Carlosa. W 1968 r. Stany Zjednoczone znalazły się na krawędzi chaosu. Trwała wojna w Wietnamie, a w miastach USA walka o prawa obywatelskie. Kule zamachowców ugodziły pastora Martina Luthera Kinga i Roberta F. Kennedy''ego.
Dopiero po latach doceniono odwagę i determinację lekkoatletów. Dostali honorowe tytuły naukowe San Jose State Univerisity. Na dziedzińcu uczelni wzniesiono pomnik na ich cześć. Obaj są w Galerii Sławy Federacji Lekkoatletycznej USA. W 1999 r. HBO Sports pokazała film dokumentalny, zatytułowany "Fists of Freedom".PAP, arb