Obrońcy praw człowieka chcą uwolnienia Liu Xiaobo
List napisali: emerytowany profesor filozofii politycznej z Instytutu Filozofii Akademii Nauk Społecznych Xu Youyu, dwaj profesorowie z Instytutu Kinematografii - Cui Weiping i Zheng Jian oraz naukowiec Jia Jia.
Liu Xiaobo otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla "za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach". Obecnie odbywa zasądzoną w 2009 roku karę 11 lat więzienia za zredagowanie manifestu, w którym domaga się przeprowadzenia reform demokratycznych w Chinach. Podczas gdy Pekin nazwał tegorocznego laureata "przestępcą", autorzy listu piszą o "idealnym kandydacie", który "nie ustawał w obronie praw człowieka bez użycia przemocy" i który, "pomimo prześladowań, jest pozbawiony nienawiści".
"Wzywamy chińskie władze do zajęcia rozsądnego stanowiska wobec przyznania Liu Xiaobo Pokojowej Nagrody Nobla" - dodano w liście.
W tekście zaapelowano o "dotrzymanie obietnicy przeprowadzenia reformy systemu politycznego". "Premier Wen Jiabao ostatnio zamanifestował głęboką wolę przyspieszenia reformy politycznej. Jesteśmy gotowi do uczestniczenia w tym procesie" - zadeklarowano. Niedawno w wywiadzie dla stacji CNN premier Chin mówił o potrzebie "reformy politycznej, zwłaszcza w odniesieniu do wolności słowa". Wywiad ten został w chińskich mediach ocenzurowany, ale nie podano w jakim zakresie.
Autorzy listu "liczą, że w ramach konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej rząd będzie mógł faktycznie zagwarantować wszystkie prawa obywatelom, że na drodze pokojowej wdroży przemiany społeczne, by Chiny mogły stać się krajem demokratycznym".
Agencja AFP zaznacza, że list można przeczytać jedynie na stronach internetowych zarejestrowanych poza Chinami. Pokojowa Nagroda Nobla, którą jest medal, dyplom i czek na 10 milionów koron szwedzkich (równowartość ok. 1,1 mln euro), zgodnie z tradycją zostanie wręczona 10 grudnia w Oslo.
pap, ps