Kandydat PiS chce Muzeum "Lubelskie Drogi do Wolności"
Muzeum miałoby mieć atrakcyjną formę, wzorowaną na Muzeum Powstania Warszawskiego, która pomagałaby w edukacji młodych ludzi. Wizyty w muzeum byłyby włączone w szkolny program nauczania. - Zależy nam, żeby muzeum pełniło rolę edukacyjną i angażowało emocjonalnie dzieci i młodzież - powiedział Sprawka.
Nowa placówka miałby być także miejscem spotkań dla członków organizacji kombatanckich; ich przedstawiciele zostaną zaproszeni do rady patronackiej muzeum obok przedstawicieli władz różnych szczebli. Zdaniem kandydata nowa placówka przyczyniłaby się do promocji regionu i przyciągałaby do Lublina odwiedzających. - Ale najważniejsze to oddanie honoru tym, którzy sprawili, że dziś możemy żyć w wolnym kraju. Zarówno tym, którzy już odeszli, ale również tym, którzy są żywymi świadkami tamtych czasów - podkreślił Sprawka.
Na siedzibę przyszłego muzeum Sprawka wskazał budynek Poczty Polskiej przy lubelskim dworcu kolejowym. Po wybudowaniu nowej sortowni przesyłek na przedmieściu, budynek ten jest obecnie nieużywany. Sprawka zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta Lublina, natychmiast powoła zespół, który zajmie się przygotowaniem zakupu tej nieruchomości i szukaniem źródeł finansowania. Jego zdaniem muzeum może powstać w ciągu dwóch lat.
W wyborach na prezydenta Lublina swój start zapowiedziało 7 kandydatów. Oprócz Sprawki są to: obecny wiceprezydent miasta Krzysztof Żuk (PO), emerytowany wojskowy płk Jerzy Gryz (SLD), dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR Andrzej Bieńko (PSL), przewodniczący Stronnictwa Piast Zdzisław Podkański, kandydat niezależny Zbigniew Wojciechowski oraz pos. Izabella Sierakowska, która startuje pod szyldem własnego komitetu.pap, ps