Baza danych z dziełami sztuki zrabowanymi Żydom
Dodano:
W internecie dostępna jest od poniedziałku baza danych z informacjami o ponad 20 tys. dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów Żydom w okupowanej przez Niemcy Francji i Belgii w latach 1940-1944 (http://www.errproject.org/jeudepaume).
Jest to wspólny projekt nowojorskiej organizacji pn. Conference on Jewish Material Claims Against Germany (konferencja żydowskich roszczeń materialnych przeciwko Niemcom) i waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu.
Wiele zrabowanych Żydom dzieł sztuki naziści fotografowali i szczegółowo katalogowali. Zachowana do dziś część tych materiałów, sporządzanych w czasie wojny przez ekipę głównego ideologa Trzeciej Rzeszy Alfreda Rosenberga, posłużyła do stworzenia udostępnionej teraz online bazy danych. Wykorzystano zasoby amerykańskich Archiwów Narodowych, niemieckiego Archiwum Federalnego, a także dane archiwalne, którymi dysponuje rząd francuski. W bazie można znaleźć informacje o tym, co komu i kiedy zrabowano, a także ewentualne informacje o zwrocie dzieła.
Conference on Jewish Material Claims Against Germany, która pomaga w odzyskiwaniu własności tym, którzy przeżyli holokaust, bądź ich rodzinom, twierdzi, że prawie połowa odnotowanych w bazie dzieł nie została zwrócona prawowitym właścicielom ani ich potomkom.pap, ps