Lekarze chcą odwołać Kopacz. Minister: koncentruję się na pracy
Szef OZZL Krzysztof Bukiel w oświadczeniu poinformował, że powodem wniosku o odwołanie Kopacz jest "ocena dotychczasowych działań ministerstwa w zakresie reformy opieki zdrowotnej, a zwłaszcza ostatniej jesiennej ofensywy legislacyjnej rządu". Zdaniem szefa OZZL, "działania te są chaotyczne, niespójne, nastawione na pozory a nie rzeczywistą naprawę lecznictwa, a przy tym kosztowne i niosące złe skutki dla pacjentów, personelu medycznego i obywateli".
- Jesienna ofensywa legislacyjna w ochronie zdrowia, chociaż podejmuje cały szereg spraw i próbuje znajdować problemy nawet tam, gdzie ich nie ma, zupełnie pomija podstawowy problem systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju, jakim jest wielka nierównowaga między ilością pieniędzy publicznych przeznaczanych na gwarantowane świadczenia zdrowotne, a ilością i zakresem tych świadczeń - dodał Bukiel. Według niego powoduje to problemy i patologie, m.in.: limitowanie świadczeń i zaniżanie ich cen przez NFZ, kolejki do leczenia i zadłużanie się szpitali.
Sejm w tym tygodniu ma rozpocząć prace nad rządowym pakietem ustaw zdrowotnych. Projekty zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki będą musiały spłacać ich długi. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. Projekty przewidują też wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego, a także informatyzację służby zdrowia, która ma umożliwić umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących do lekarza, wystawianie e-recept i e-skierowań.pap, ps