Korea Południowa zapowiada "ogromny odwet"
W wyniku ostrzału zginęło co najmniej dwóch południowokoreańskich żołnierzy, a 18 zostało rannych; stan dwóch z nich jest poważny. W płomieniach stanęło kilkadziesiąt budynków. Korea Płd. odpowiedziała na atak ogniem i wysłała w okolice wyspy swoje myśliwce.
Na powstrzymywanie za wcześnie
Wymianę ognia ostro potępiły Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Rosja i Japonia. Główny sojusznik Phenianu, Pekin, wyraził zaniepokojenie sytuacją. - Stany Zjednoczone stanowczo potępiają ten atak i wzywają Koreę Północną do powstrzymania się od agresywnych działań oraz do pełnego poszanowania warunków porozumienia dotyczącego zawieszenia broni - powiedział rzecznik Białego Domu Robert Gibbs podkreślając, że USA zaangażowały się "by bronić (swojego) sojusznika (Koreę Płd.)".
Amerykańskie ministerstwo obrony poinformowało, że jest zbyt wcześnie, by mówić o sposobach powstrzymania przez amerykańską armię Korei Północnej przed kolejnym ewentualnym atakiem na Koreę Południową. Jak oświadczył rzecznik Pentagonu Dave Lapan, żadne dodatkowe posiłki wojskowe nie zostaną przesunięte w obszar regionu w następstwie wtorkowego ataku artylerii Korei Północnej na południowokoreańską wyspę Yeonpyeong. Rzecznik odmówił komentarza, czy amerykańskie siły w Korei Południowej zostały postawione w stan pogotowia.Przejęci prowokacją
Chiny wyraziły "zaniepokojenie i nadzieję, że strony bardziej będą działać na rzecz pokoju i stabilizacji na Półwyspie Koreańskim". W takim duchu wypowiedział się rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei. Przebywający z wizytą w Mińsku minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ocenił, że istnieje "ogromne niebezpieczeństwo" wybuchu otwartego konfliktu. - To, co się stało, zasługuje na potępienie. Ci, którzy rozpoczęli (atak) i uciekają się do ostrzału południowokoreańskiej wyspy wzięli na siebie olbrzymią odpowiedzialność. Wymiana ognia musi natychmiast ustać - wzywał Ławrow.
Z powodu wydarzeń na Półwyspie Koreańskim premier Japonii Naoto Kan zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu. Poinformował, że polecił swoim ministrom "poczynienie przygotowań na każdą ewentualność". Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton "ostro potępiła" północnokoreański atak, wyrażając przy tym "głębokie zaniepokojenie" powstałą sytuacją. Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague potępił - jak to określił - "jednostronny" atak Korei Płn. Jego niemiecki odpowiednik Guido Westerwelle powiedział, że "jest bardzo przejęty" tą "nową prowokacją wojskową" ze strony Phenianu. Jego zdaniem, wtorkowy atak "zagraża pokojowi w regionie".
zew, PAP