Szwecja uzupełniła nakaz aresztowania Assange'a
Brytyjska agencja do walki z przestępczością zorganizowaną SOCA na razie nie zatwierdziła zatrzymania Assange'a, lecz wystąpiła o wyjaśnienia dotyczące międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez Szwedów. Według brytyjskiego dziennika "The Times", w nakazie znalazł się błąd. Rosander powiedziała, że nie wie, czy brytyjskie władze uznały przesłane dodatkowe informacje za wystarczające, by działać z upoważnienia nakazu. - Przynajmniej nie usłyszeliśmy czegoś przeciwnego - dodała. - (Brytyjczycy) domagali się dodatkowych informacji dotyczących kary maksymalnej za wszystkie przestępstwa i występki. Zazwyczaj wysyłamy tylko te (informacje) dotyczące najpoważniejszych przestępstw", w tym wypadku gwałtu - tłumaczyła rzeczniczka.
"The Independent" napisał w czwartek, że Assange przebywa w Wielkiej Brytanii i policja zna miejsce jego pobytu. Jak powiedziała rzeczniczka szwedzkiej prokuratury, nie można potwierdzić, że Assange przebywa w Anglii. Jak dodała, "nie jest jasne", co się wydarzy, gdy zostanie aresztowany - pisze agencja Reutera.
Assange zaprzecza oskarżeniom o gwałt i molestowanie, które wysunięto po jego spotkaniu z dwiema kobietami podczas wizyty w Szwecji w sierpniu br. Śledczy ujawniają niewiele szczegółów na temat tych oskarżeń, jednak z raportów policji wynika, że obie kobiety spotkały się z nim w związku z seminarium w Sztokholmie 14 sierpnia i wspólnie złożyły na niego skargę sześć dni później.
W czwartek szwedzki Sąd Najwyższy oddalił wtorkową apelację Assange'a o unieważnienia nakazu aresztowania go w celu przesłuchania. Decyzja sądu oznacza, że pozostają w mocy oba nakazy aresztowania: szwedzki i Interpolu. Adwokaci Assange'a zapowiedzieli odwołanie od nakazu ekstradycji. Szwecja wydała nakaz aresztowania Assange'a przed rozpoczęciem publikowania przez jego demaskatorski portal internetowy poufnej korespondencji dyplomacji amerykańskiej. Julian Assange uważa, że on i jego grupa znaleźli się na celowniku agencji wywiadowczych z USA i innych krajów, niezadowolonych z powodu przecieku tajnych dokumentów na temat wojny w Iraku i Afganistanie.
pap, ps