Amerykańskie uczelnie wolą uczyć chińskiego niż niemieckiego
Zmiany wynikłe z cięć budżetowych uderzyły w najnowszych słuchaczy Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku (SUNY). W tym roku akademickim nie mają już możliwości specjalizowania się w francuskim, włoskim, rosyjskim oraz językach klasycznych. SUNY, który w ostatnich kilku latach stracił dziesiątki milionów dolarów pomocy z kasy stanowej, w tym roku stoi w obliczu utraty kolejnych 13 milionów. - Sytuacja osiągnęła punkt krytyczny - ostrzega administrator uczelni Susan D. Phillips.
Podobne kłopoty dotknęły inne szkoły wyższe. Stanowy Uniwersytet Luizjany wycofuje stopniowo studia germanistyki i języka łacińskiego. Ogranicza też lekcje portugalskiego, rosyjskiego, suahili i japońskiego. Uniwersytet Maine porzuca studia licencjackie z niemieckiego i łaciny. Ograniczanie nauki języków obcych nie omija także uczelni prywatnych - w renomowanym George Washington University nie obowiązuje już wymóg zaliczenia obcego języka w celu uzyskania dyplomu.
Zdaniem cytowanego przez dziennik "New York Times" profesora Boba Peckhama z Amerykańskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Francuskiego, co najmniej 54 wydziały filologii języków obcych są zagrożone likwidacją lub już zostały zamknięte. Główną przyczyną tej sytuacji są problemy finansowe. Wiele uczelni nie może sobie pozwolić na prowadzenie kosztownych zajęć interaktywnych z udziałem niewielkiego raczej grona. Kierujące się użytecznością władze uniwersyteckie nie przeoczyły faktu, że świat, także internetowy, zdominowany jest przez język angielski. Inne języki, niegdyś popularne, schodzą na drugi plan. Tym bardziej, że witryny w internecie oferują coraz trafniejsze tłumaczenia.
Paradoksalnie, liczba studentów języków obcych w USA się zwiększa, zmieniają się tylko wybierane przez nich języki. Według raportu Stowarzyszenia Języków Współczesnych, odpowiadającego za program języków obcych w tym kraju, uczy się ich najwięcej osób od 1960 roku. Nie bez znaczenia dla zmian są względy polityczne. Chociaż amerykańscy przywódcy nie chcą mówić o tym otwarcie, po upadku Związku Sowieckiego, Waszyngton w mniejszym stopniu zainteresowany jest Europą. Ze względu na terroryzm, zagrożenie bronią nuklearną i konflikt palestyńsko-izraelski uwagę USA przykuwa świat arabski, a z powodów gospodarczych - Azja, ze szczególnym uwzględnieniem Chin. Ta tendencja znajduje odzwierciedlenie także w nauce języków. Nasila się zainteresowanie językiem arabskim oraz mandaryńskim, którego naukę w Ameryce hojnie finansują władze ChRL. Hiszpański zyskuje natomiast na popularności z powodu licznych na amerykańskich uczelniach studentów latynoskich.
PAP, arb