Moskwa: amerykańskie F-16 w Polsce? Uwzględnimy to w planach naszej armii
Dodano:
Rosja ocenia rozmieszczenie amerykańskich sił powietrznych w bazie lotniczej w Polsce jako zwiększanie potencjału kosztem bezpieczeństwa innych państw - oznajmiło rosyjskie MSZ. Resort ostrzegło, że Moskwa uwzględni to w swoich planach wojskowych.
"W MSZ Rosji zwrócono uwagę na ogłoszoną po spotkaniu prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim decyzję o rozmieszczeniu pododdziału Sił Powietrznych USA w miejscowości Łask, w Polsce, dla zapewnienia przyjęcia myśliwców i samolotów lotnictwa transportowego" - głosi oświadczenie opublikowane na stronie internetowej rosyjskiego resortu spraw zagranicznych. "Krok ten należy rozpatrywać w świetle NATO-owskiego planu, o którym dowiedziała się opinia publiczna, a który przewiduje obronę Polski i krajów Pribałtiki przed możliwą agresją ze strony Rosji" - podkreśla rosyjskie MSZ. Resort przypomniał też, że "od 2009 roku na polskim terytorium rotacyjnie stacjonują amerykańskie baterie przeciwlotnicze Patriot, których prawdziwe przeznaczenie rodzi pytania".
Według rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, w tym wypadku "najwyraźniej zadziałał stary NATO-wski refleks zwiększania potencjału kosztem bezpieczeństwa innych państw". "Jest to tym dziwniejsze, że wszystko to ma miejsce po pozytywnych rezultatach szczytu Rosja-NATO w Lizbonie i deklaracji Sojuszu, że Rosja nie jest traktowana jako przeciwnik" - zauważa MSZ Rosji. W dalszej części oświadczenia czytamy, że Moskwa będzie zmuszona "uwzględniać amerykańsko-polskie plany przy realizacji własnych programów rozwoju sił zbrojnych i we współpracy ze swoimi sojusznikami".
Po rozmowach Komorowskiego z Obamą doradca prezydenta RP Roman Kuźniar poinformował oficjalnie, że władze Stanów Zjednoczonych zaproponowały Polsce, by na polskim terytorium od połowy 2013 roku stacjonowało 16 myśliwców F-16 i cztery samoloty transportowe Hercules. Kuźniar dodał, że amerykańskie samoloty będą przebywały w Polsce, by wspólnie się szkolić.PAP, arb