Tłumy turystów na Święcie Świateł w Lyonie
Mieszkańcy Lyonu z trudem mogą rozpoznać centrum własnego miasta, przetworzone całkowicie przez znanych artystów i specjalistów od oświetlenia. Na fasadzie lyońskiego teatru Celestins widnieje - dzięki trójwymiarowej projekcji wideo - twarz potwora, która porusza się lub zmienia rysy w zależności od głosów publiczności.
Jeden z placów miejskich zamienił się natomiast w ruchome morze, z którego wyłaniają się przedziwne postacie. Twórczynią tego widowiska jest Marie-Jeanne Gauthe, która wcześniej realizowała wielkie masowe spektakle dla takich artystów, jak Jean-Michel Jarre czy Celine Dion. Na innym skwerze Lyonu stanęła z kolei 6-metrowa instalacja w kształcie jajka, błyszczącego w różnych kolorach i otoczonego poświatą.
Festiwal świateł w Lyonie, organizowany oficjalnie przez miasto od 1999 roku, ma półtorawieczną tradycję, związaną z chrześcijańskim kultem Matki Boskiej. 8 grudnia w kalendarzu katolickim przypada bowiem święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Według przekazów, po raz pierwszy mieszkańcy Lyonu wystawili świece w swoich oknach w 1852 roku, aby uczcić matkę Jezusa, której statua stanęła wówczas na miejscowym wzgórzu Fourviere. Zwyczaj zapalania świateł 8 grudnia zachował się w tym mieście aż do dzisiaj, choć stracił swój religijny charakter. Nadal jednak w tym dniu odbywa się w Lyonie procesja katolicka ze świecami prowadząca do bazyliki maryjnej, wzniesionej na Fourviere.
zew, PAP