Powodzianie nie chcą opuszczać kontenerów
W kontenerach przebywa także pięć rodzin z gminy Gorzyce (woj. podkarpackie). Rodziny te czekają na zakończenie remontów domostw zniszczonych bądź uszkodzonych w wyniku powodzi. - Dla trzech rodzin między 21 a 23 grudnia zostanie oddany blok socjalny. Jedna rodzina za około półtora tygodnia ma zakończyć remont domu, a piąta odmawia wyprowadzki z kontenerów" - wyjaśniła Woźniak.
Pozostałe trzy rodziny mieszkają w kontenerach na terenie województwa świętokrzyskiego, wielkopolskiego i lubelskiego.
Pod koniec listopada szef MSWiA Jerzy Miller zwrócił się do wojewodów, by żadna z poszkodowanych przez żywioł rodzin nie pozostała na zimę w kontenerach.
- Mimo iż kontenery są ocieplane, przy niskich temperaturach mieszkanie w kontenerach może stwarzać ryzyko zamarznięcia lub zagrożenia pożarem przy dogrzewaniu się na własną rękę. Dlatego apelowaliśmy do samorządów i apelujemy do samych powodzian, by nie odrzucali propozycji przeniesienia się do lokalu zastępczego - dodała Woźniak.
Z danych MSWiA wynika, że do końca tego roku, do użytku oddanych zostanie ok. 17 600 domów i mieszkań z ok. 21 tys. zniszczonych przez powódź. MSWiA podkreśla jednak, że nie oznacza to, iż wszystkie pozostałe rodziny mieszkają w lokalach zastępczych. Część z nich bowiem wróciła do swoich domów i mieszka w części, która została już wyremontowana.
W sumie na usuwanie skutków tegorocznych powodzi MSWiA przeznaczyło 2,2 mld z czego ponad 570 mln zł przekazano na remonty i odbudowe zniszczonych domów i mieszkań.
pap, em