Sikorski: partnerstwo z Hiszpanią będziemy pogłębiać
Sikorski nawiązał także do negocjacji unijnego budżetu na lata 2014-2020, co będzie jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie UE (druga połowa 2011 roku). Przypomniał, że Polska będzie krajem, który rozpocznie te negocjacje, i będzie w nich występowała w roli arbitra. - Ale mamy też swoje zdanie - dodał.
- Jako prezydencja będziemy nie tylko zwolennikami, ale wręcz obrońcami metody wspólnotowej, a więc przestrzegania reguł, które polegały na tym, że propozycje budżetu przedstawia Komisja Europejska, potem ma miejsce dyskusja, negocjacje, pewien burzliwy okres targowania się, a na koniec porozumienie. A nie odwrotnie - podkreślił Sikorski. Jak mówił, są kraje, które chciałyby zawczasu określić wynik negocjacji budżetowych. Ale - jak zaznaczył - na to nie ma polskiej zgody. - Musimy bronić procedur i instytucji unijnych - dodał minister.
Jimenez zapewniła o wspieraniu przez Hiszpanię Polski podczas jej prezydencji we Wspólnocie. Jak mówiła, ważne jest, by proces rozszerzenia Unii był kontynuowany, a na to uwagę zwraca właśnie Polska. Sikorski przekazał hiszpańskiej minister zaproszenie od prezydenta Bronisława Komorowskiego dla króla Hiszpanii Juana Carlosa do złożenia wizyty w Polsce. Po spotkaniu z szefową dyplomacji Sikorski uroczyście otworzył nową siedzibę wydziału konsularnego ambasady Polski w Madrycie.
Późnym wieczorem Sikorski uhonorował byłego hiszpańskiego ministra spraw zagranicznych i współpracy Miguela Angela Moratinosa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Odznaczenie to przyznał prezydent Bronisław Komorowski w uznaniu wybitnego wkładu hiszpańskiego dyplomaty we współpracę łączącą Polskę i Hiszpanię. Sikorski wręczając Moratinosowi odznaczenie powiedział, że Polska jest dumna, że ma takiego przyjaciela, i wyraził wdzięczność za jego przychylność wobec promowanych przez Polskę inicjatyw współpracy ze Wschodem.
zew, PAP