Miejsce na satelicie można wylicytować na aukcji WOŚP
"Takich satelitów w przestrzeni kosmicznej kręci się naprawdę dużo, ale ten będzie posiadał specjalne inskrypcje na swoich ścianach, które można wylicytować w finale. Jedną z nich będzie na pewno logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a trzy pozostałe powierzchnie pozostają dla Waszej wyobraźni i gorącej atmosfery samych licytacji. Jedyna szansa, aby zawrzeć w kilku słowach miłość do Polski, a może i świata, miłość do swojej firmy, czy miłość do swoich bliskich" - dodał twórca WOŚP.
Satelita "Lem" wraz z instrumentem "Heweliusz" są przygotowywane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w ramach programu BRITE-PL i będą częścią międzynarodowego projektu BRIght Target Explorer Constellation (BRITE). Satelity będą stanowiły część formacji sześciu przyrządów umieszczonych na orbicie o wysokości 800 km. Instrumenty - pierwsze polskie satelity naukowe - będą prowadziły dokładne pomiary fotometryczne 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.
Podczas aukcji można wylicytować możliwość umieszczenia napisów na trzech polach znajdujących się na panelach satelity - jednym o wymiarach 40x80 mm i dwóch 35x80 mm. Zaproponowane przez zwycięzców aukcji sformułowania muszą być zgodne z przyjętymi normami obyczajowymi i polskim prawem. Pierwsza licytacja (http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=398577) ma potrwać do 28 stycznia, a druga (http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=398576) do 11 lutego.
Polscy badacze kosmosu już kilkakrotnie brali udział w finałach WOŚP. W 2007 roku wyjątkowe "światełko do nieba" wyemitował znajdujący się w Piwnicach pod Toruniem radioteleskop, a podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w aukcji internetowej zorganizowanej przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, program Hands-On Universe, Europe oraz portal Astronomia.pl można było wylicytować obserwacje nocnego nieba zdalnie sterowanym teleskopem znajdującym się w amerykańskim stanie Arizona.pap, ps