Słowacja łagodzi kary za łamanie ustawy o języku
Dodano:
Parlament Słowacji przyjął nowelizację do wzbudzającej wiele kontrowersji ustawy o języku narodowym, wprowadzonej jeszcze przez poprzedni gabinet, a wymierzonej w mniejszość węgierską. Złagodzono m.in. kary za łamanie postanowień ustawy.
W ustawie przewidywano wcześniej za używanie w oficjalnych kontaktach języka innego niż słowacki kary 100-5000 euro. Teraz obniżono te widełki o połowę. Ponadto karę można będzie odtąd wymierzać tylko za łamanie ustawy w kontekście ostrzegania ludności przed zagrożeniami dla zdrowia, bezpieczeństwa czy majątku, a także przekazywania innych oficjalnych informacji. Oznacza to, że w praktyce kara będzie grozić tylko przedstawicielom władz, samorządów i instytucji publicznych.
Jak pisze w środę agencja CTK, jak dotąd nie wymierzono wielu kar na podstawie tej ustawy. W liczącej 5,5 mln mieszkańców Słowacji żyje około 500 tysięcy Węgrów. Działania słowackich władz wobec mniejszości węgierskiej są główną przyczyną napięć między Bratysławą a Budapesztem. W skład obecnej koalicji rządzącej wchodzi partia Most-Hid, działająca na rzecz współpracy mniejszości węgierskiej i Słowaków. Uważa się ją za czynnik łagodzący napięte stosunki słowacko-węgierskie.
zew, PAP