Polska zamyka litewskie szkoły
Radni gminnej komisji oświaty zaakceptowali także, że w 2012 roku zostaną zlikwidowane kolejne dwie szkoły z językiem litewskim: w Widugierach (9 uczniów) i Przystawańcach (8 uczniów). Nie wiadomo jednak co stanie się z litewską szkołą w Nowinnikach (29 uczniów). Wójt Liszkowski powiedział, że jeśli dzieci z dwóch likwidowanych szkół zechcą uczęszczać do Nowinnik, to szkoła pozostanie przez kolejne pięć lat, ale jeśli będą wolały uczyć się w Puńsku, trzeba będzie ją zlikwidować w 2013 roku.
Obecnie gmina dopłaca do wszystkich swoich szkół rocznie 1,5 mln zł, dlatego wójt chce dokonać oszczędności. Jak powiedział Liszkowski, jedynym kryterium likwidacji placówek są względy ekonomiczne. Ostateczną decyzję o likwidacji szkół podejmą pod koniec lutego radni gminy.
Przedstawiciele organizacji litewskich w Polsce za pomocą telewizji na Litwie demonstrują swoje obawy, że zamknięcie wiejskich szkół z językiem litewskim utrudni rozwój nauki o korzeniach i litewskiej kulturze. Według Litwinów, w przyszłości nauka po litewsku ograniczy się w Polsce do trzech szkół: szkoły podstawowej i gimnazjum w Puńsku oraz litewskojęzycznego gimnazjum "Żiburys" w Sejnach.
Litwini to jedna z mniejszych grup narodowościowych w Polsce. Organizacje litewskie w Polsce szacują, że mieszka ich kilkanaście tysięcy. Jednak według ostatniego spisu powszechnego, którego wyniki są podważane przez organizacje mniejszości narodowych z Podlasia, mniejszość litewska w Polsce liczy około 5,8 tys. osób.
Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z końca września 2010 r. wynika, że w Polsce działa pięć przedszkoli litewskich (do których uczęszcza 119 dzieci), osiem szkół podstawowych (łącznie uczy się w nich 256 uczniów), cztery gimnazja (165 uczniów), dwa licea (99 uczniów). Uczniowie narodowości litewskiej uczą się także w zespołach międzyszkolnych (takich uczniów jest 30).
zew, PAP