PiS w obronie demokracji pod koniec lutego
Planowane są wystąpienia naukowców z Warszawy i Krakowa: dr hab. Krzysztofa Szczerskiego, dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, prof. Andrzeja Nowaka, prof. Włodzimierza Bernackiego oraz wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego. Odbędzie się też dyskusja z udziałem dziennikarzy i publicystów. Podsumowania konferencji ma dokonać prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według źródeł, Kaczyński ma wygłosić "przesłanie ideowe na rzecz wolności obywatelskich i naprawy państwa".
W ocenie PiS, jednym z przejawów łamania zasad demokratycznych jest wprowadzenie zakazu reklamy w kampaniach wyborczych. Dlatego pod koniec lutego PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego kodeks wyborczy i jego nowelizację wprowadzającą zakaz umieszczenia płatnych spotów wyborczych w radiu i telewizji. Skieruje też skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i OBWE.
Politycy PiS są przeciwni wielu rozwiązaniom zawartym w kodeksie wyborczym, który wprowadza m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu. Nie chcą też dwudniowego głosowania, które - w myśl nowych przepisów - ma charakter fakultatywny. O tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli np. w przypadku wyborów samorządowych będzie to premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.
pap, ps