Polityczne kontrowersje wzbudził w Izraelu brytyjski pisarz Ian McEwan, który otrzymał nagrodę literacką podczas uroczystego otwarcia 25. Międzynarodowych Targów Książki w Jerozolimie. Pisarz oskarżył o nihilizm zarówno Żydów, jak i Palestyńczyków.
McEwan po odebraniu nagrody wyraził przekonanie, że powieść ma siłę budowania nowej rzeczywistości. Zdaniem pisarza, dobra proza jest w stanie "kształtować umysły po obu stronach konfliktu". Autor odniósł się do słów krytyki pod swoim adresem w związku z nagrodą i przyjazdem do Izraela. Publiczne ataki ze strony Palestyńczyków i środowisk propalestyńskich w Wielkiej Brytanii - jak powiedział "o zróżnicowanym poziomie uprzejmości" - spotkały go już pod koniec stycznia, gdy zgodził się na przyjęcie wyróżnienia i przybycie do Jerozolimy. - Powiedzieli mi, że cokolwiek sądzę o literaturze, nie zdołam uciec od polityki. I muszę ze smutkiem przyznać, że mieli rację - przyznał McEwan. Pisarz dodał, że nagroda, która jest przyznawana dla uhonorowania wolności jednostki w społeczeństwie "trochę nie przystaje do obecnej sytuacji w Jerozolimie".
Wcześniej McEwan, wraz ze znanym izraelskim pisarzem Davidem Grossmanem, dołączył do lewicowej manifestacji przeciwko wysiedlaniu Palestyńczyków z dzielnicy Szejk Dżarra we Wschodniej Jerozolimie. Właśnie o kwestię izraelskiego osadnictwa na terenach, które Palestyńczycy uznają za własne rozbiły się kilka miesięcy temu rokowania pokojowe palestyńsko-izraelskie. Szejk Dżarra jest w samym centrum tego konfliktu, gdyż we Wschodniej Jerozolimie Palestyńczycy chcą ustanowić swoją stolicę po uzyskaniu niepodległości.
Oburzenie części kilkusetosobowej publiczności zgromadzonej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie odbywała się ceremonia otwarcia targów, wywołały niektóre słowa McEvana. Zwłaszcza, gdy porównał działania izraelskie - osadnictwo, ataki lotnicze, mur oddzielający terytoria palestyńskie; i palestyńskie (rakiety wystrzeliwane na teren Izraela, ataki samobójcze, zapowiedzi zniszczenia Izraela przez Hamas), określając je, jako tak samo nihilistyczne.
PAP, arb