Jan Paweł II patronem kościołów na Podhalu
Ks. Juchas przypomniał, że Jan Paweł II kilkakrotnie odwiedził Podhale podczas swych pielgrzymek do ojczyzny, a wcześniej jako kardynał wielokrotnie bywał m.in. w podhalańskim sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. - Myśl o dedykowaniu kościoła w Długopolu papieżowi - Polakowi powstała zaraz po śmierci naszego wielkiego rodaka - podkreślił.
Budowę kościoła w Długopolu rozpoczęto w 1998 roku, na miejscu starej, niewielkiej świątyni. Obecnie patronem kościoła jest św. Florian, ale po beatyfikacji Jan Paweł II stanie się głównym patronem tej świątyni. Kościół w Długopolu należy do parafii ludźmierskiej.
Kolejnym kościołem na Podhalu, któremu będzie patronował Jan Paweł II, jest powstająca świątynia na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu. Kościół ten ma być wotum dziękczynnym podhalańskich górali za pontyfikat naszego rodaka. Proboszcz parafii na Równi Szaflarskiej, ks. Jan Karlak poinformował, że dekret o nadaniu kościołowi wezwania błogosławionego Jana Pawła II ma być ogłoszony dokładnie w dniu beatyfikacji, czyli 1 maja.
Nowatorski projekt kościoła w Nowym Targu jest przykładem tzw. budownictwa pasywnego, czyli energooszczędnego o minimalnym zużyciu energii na cele grzewcze. Kościół ten ma być pierwszym sakralnym budynkiem pasywnym w Polsce. Kamień węgielny pod nowy kościół został przywieziony z Watykanu i wmurowany w listopadzie 2008 roku przez kard. Stanisława Dziwisza.
Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swych pielgrzymek do ojczyzny, w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta i narciarz. W czerwcu 1997 roku na stadionie pod Wielką Krokwią, podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II spotkał się z góralami, którzy złożyli mu pamiętny hołd Podhala, jako Ojcu Świętemu "Synowi Gór, Największemu z rodu Polaków".
PAP, arb