Polskie matki samotne bardziej od ojców
Najwięcej matek wychowujących samotnie dzieci jest w Estonii (7 proc.), Wielkiej Brytanii (6,7 proc.) oraz na Litwie i Łotwie (5,5-5,6 proc.). Najwięcej samotnych ojców - na Litwie (1 proc.) i nieco mniej w Luksemburgu, Estonii, Belgii i Francji. Średnio w UE jest więcej par bezdzietnych (25 proc. gospodarstw domowych) niż mających dzieci (21,5 proc.). W Polsce jest odwrotnie: odsetek par z dziećmi wynosi 25 proc., a par bezdzietnych - 20 proc.
Dane Eurostatu pokazują, że w Polsce odsetek samotnie żyjących mężczyzn - bez życiowej partnerki ani dzieci - jest dwukrotnie mniejszy niż w UE (odpowiednio 6,4 i 12,7 proc.). Samotnych kobiet w Polsce jest ponad dwukrotnie więcej (14,2 proc.). Najwięcej samotnie żyjących kobiet jest w Niemczech, Finlandii, Austrii i na Litwie (ponad 20 proc.)
Z danych Eurostatu wynika też, że w Polsce i większości innych krajów UE im więcej kobieta ma dzieci, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie pracuje zawodowo: średnio w UE w przedziale wiekowym 25-54 lata stopa zatrudnienia spada wraz z rosnącą liczbą dzieci z 76 proc. w przypadku kobiet bezdzietnych do 55 proc. w przypadku kobiet mających trójkę dzieci albo więcej. Tymczasem w przypadku mężczyzn w tej samej grupie wiekowej zależność jest odwrotna: im więcej dzieci, tym wyższa stopa zatrudnienia.
PAP, arb