"To będzie nowa jakość w stosunkach polsko-niemieckich"
Komorowski w Berlinie
W związku z jubileuszem traktatu z 1991 r. w najbliższych miesiącach odbędzie się wiele polsko-niemieckich imprez, w tym Forum Polsko-Niemieckie, planowane na 14 kwietnia w Berlinie, Dni Niemieckie w Polsce od 6 maja do 17 czerwca oraz wrześniowa wystawa z okazji tysiąclecia sąsiedztwa polsko-niemieckiego. Na 17 czerwca przygotowywana jest wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Berlinie.
Pieper, która pełni funkcję koordynatora niemieckiego MSZ, poinformowała, że zwróciła się do ministrów kultury niemieckich krajów związkowych o większe wsparcie dla nauczania języka polskiego w szkołach w Niemczech. - Czujemy, że mamy trochę do nadrobienia, jeśli chodzi o nauczanie polskiego w Niemczech - przyznała wiceminister. - Mam nadzieję, że ministrowie kultury poprą nas w tej sprawie. Organizacje niemieckiej Polonii od dawna apelują do władz Niemiec o większe wsparcie nauczania języka polskiego jako ojczystego. Wskazują przy tym, że mniejszość niemiecka w Polsce otrzymuje od polskich władz nieporównanie większe wsparcie, w tym na naukę języka niemieckiego jako mowy ojczystej.
Asymetria językowa
Polonia zarzuca niemieckim władzom, że przyzwalając na taka asymetrię, nie wywiązują się z części zobowiązań, zapisanych w Traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Dlatego podczas niedawnych rozmów polsko-niemieckiego okrągłego stołu, poświęconych problemom Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce, zaproponowano m.in., by Niemcy opracowały strategię oświatową dotyczącą nauki języka polskiego.
Pieper powiedziała w czwartek, że popiera tę propozycję okrągłego stołu. Wskazała, że oświata jest w Niemczech domeną przede wszystkim władz 16 krajów związkowych, a nie rządu federalnego. Dlatego też spotkała się ona w czwartek z obradującą w Berlinie konferencją ministrów kultury landów, by poruszyć z nimi sprawę wsparcia dla nauki polskiego w szkołach. Według Pieper jej apel spotkał się z pozytywną reakcją przedstawicieli niektórych landów.
Wiceminister dodała, że zwróci się także do władz wszystkich niemieckich landów o ustanowienie pełnomocników, zajmujących się kontaktami z Polonią. To także jedna z propozycji polsko-niemieckiego okrągłego stołu. Według Pieper powołanie takich pełnomocników miałoby tym większy sens, że prawdopodobnie po otwarciu niemieckiego rynku pracy 1 maja liczba Polaków w Niemczech jeszcze się zwiększy.
"Oczekujemy od Niemców elastyczności"
Polski ambasador w Berlinie Marek Prawda wyraził przekonanie, że przed czerwcowymi obchodami jubileuszu traktatu z 1991 r. uda się uzgodnić rozwiązania, które sprawią, że traktat ten będzie wypełniany lepiej. - Oczekujemy tu więcej elastyczności po stronie niemieckiej - dodał Prawda.
zew, PAP