Graś rozmawiał z niezadowolonymi działaczami PO
Jak powiedział Borysewicz, na kształt list realny wpływ ma mieć rada regionalna partii. Wstępną wersję list przedstawił Raczkowski. W reakcji na tę propozycję dziewięć struktur powiatowych, które reprezentują większość w regionie, zaczęło się domagać zwołania nadzwyczajnego zjazdu partii w Podlaskiem. Wyraziło też niezadowolenie z działań Raczkowskiego, określając je jako niezgodne ze statutem.
Minister przekazał działaczom przyjęte wcześniej przez zarząd krajowy PO rekomendacje dotyczące sytuacji w regionie. Wynika z nich, że na liście wyborczej w pierwszej piątce mają się m.in. znaleźć kandydaci z Łomży i Suwałk (w wersji listy zaproponowanej przez Raczkowskiego ten warunek nie był spełniony). Ponadto na czołowych miejscach nie mogą dominować ani zwolennicy Raczkowskiego, ani jego konkurenta w regionie - Roberta Tyszkiewicza. Kolejny warunek, jaki mają spełniać listy, to realizacja zasady parytetów dla kobiet - relacjonował Borysewicz. Przyznał, że Graś przekazał też działaczom, że władze partii rekomendują zwołanie nadzwyczajnego zjazdu dopiero po wyborach parlamentarnych. Chodzi o to, by przed wyborami zająć się programem partii i kampanią wyborczą, spory wewnątrzpartyjne rozstrzygać po wyborach.
Borysewicz dodał, że formalne decyzje dotyczące zjazdu zapadną podczas obrad zarządu regionu PO. O ile - jak mówił - Raczkowski taki zarząd zwoła, by kontynuować przerwane 23 lutego obrady. W jego ocenie na 90 proc. zjazd odbędzie się po wyborach, bo działacze "nie chcą się coraz bardziej konfliktować". Jednak - podkreślił - by tak się stało, Raczkowski musi respektować statut partii i działać zgodnie z nim, choćby w kwestii procedur zwoływania zarządu czy rady regionu.
pap, ps