Politechnika Radomska ekologią stoi
W trakcie zajęć prezentowane są potrzeby komunikacyjne stosowane w poszczególnych państwach i miastach, z których pochodzą uczestnicy projektu. - Uczestnicy zajęć próbują wspólnie znaleźć indywidualne rozwiązanie dla każdego miasta. Zapoznają się z planowaniem transportu publicznego i przewozu towarów, projektowaniem środków transportu, które będą zgodne z oczekiwaniami użytkowników oraz z obowiązującym i przyszłym prawem - dodaje Mirosz.
W programie zajęć jest także wizyta w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Radomiu, stawianym jako przykład współpracy uczelni z przedsiębiorstwem. Ponieważ - jak zaznacza rzeczniczka - ideą programu jest także pogłębienie współpracy i integracji europejskiej - organizowane będą również imprezy integracyjne, turystyczno - kulturalne i zajęcia sportowe. Zaplanowano m.in. zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i innych zabytków stolicy oraz udział w koncertach organizowanych przez radomską szkołę muzyczną.
Projekt otrzymał wsparcie unijne w wysokości ponad 40 tys. euro za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu "Uczenie się przez całe życie". Koordynatorem projektu jest Politechnika Radomska, a organizatorem tegorocznej edycji - Wydział Transportu i Elektroniki oraz Wydział Mechaniczny tejże uczelni. Według rzecznik w następnych latach projekt prowadzić będą kolejne wydziały Politechniki Radomskiej lub też inne zagraniczne placówki naukowe biorące w nim udział.
pap, ps