Czy polski Trybunał może badać unijne prawo? "Trzeba to sprawdzić"
Dodano:
Dostrzegam potrzebę doprecyzowania roli Trybunału w sprawach związanych z badaniem traktatów europejskich - ocenił prezydent Bronisław Komorowski, który uczestniczył w Warszawie w dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Prezydent wspomniał m.in. nowe wyzwania stojące przed Trybunałem. Podkreślił, że TK stoi na straży rzeczywistej nadrzędności konstytucji także w zakresie zgodności traktatów unijnych z ustawą zasadniczą. - Dostrzegam potrzebę doprecyzowania roli Trybunału w sprawach związanych z traktatami europejskimi. Ta dyskusja toczy się w wielu krajach. W moim przekonaniu to także jest odpowiedni moment, powiem więcej - jest konieczność doprecyzowania tych kwestii i wdrożenia odpowiedniej praktyki - powiedział prezydent. Komorowski powiedział też, że wnioskowanie do TK o sprawdzanie zgodności uchwalonych ustaw z konstytucją "powinno być absolutnym wyjątkiem". Podkreślił, że zamierza trzymać się tego jako zasady.
Komorowski zachęcał do sprawdzania konstytucyjności proponowanych rozwiązań prawnych jeszcze w trakcie prac legislacyjnych, przed uchwaleniem ustaw. Prezydent mówił też, że decyzje Trybunału Konstytucyjnego dotyczą spraw niesłychanie ważnych dla milionów polskich obywateli, "dlatego wielokrotnie skupiały i będą skupiały w przyszłości również na sobie najwyższą uwagę i żywe emocje opinii publicznej".
- TK jest i będzie w centrum polskich emocji, nie tylko polskich nadziei. Trybunał nie musi być poza obszarem prawa do krytyki, prawa do oceny, prawa do recenzji. Nie, ale oczywiście jeśli jest się w epicentrum emocji publicznych, społecznych, musimy razem zadbać o to, aby forma krytyki, forma recenzji, forma opinii wyrażanej o werdyktach TK nie naruszała autorytetu jednej z fundamentalnych instytucji, a więc jednego z ważnych fundamentów ustroju demokratycznego państwa polskiego - podkreślił prezydent.PAP, arb