Przed 1 lipca czeka nas zmiana konstytucji?
Sejmowa komisja ds. zmian w konstytucji powołała na początku roku podkomisję, która pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie zasadniczej dotyczącymi relacji Polski z UE: prezydenckim i przygotowanym przez PiS. Posłowie wszystkich klubów od początku zapewniali, że kwestia uregulowania w konstytucji naszych relacji z Unią jest konieczna i deklarowali wolę do kompromisu. W trakcie prac posłowie postanowili, że na bazie obu projektów powstanie nowy tekst wzbogacony o rozwiązania wypracowane w trakcie prac podkomisji.
Podkomisja ustaliła m.in., że w konstytucji ma pozostać, choć nieco zmodyfikowany, art. 90. Mówi on o przekazywaniu organizacjom międzynarodowym kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Jego usunięcie proponował początkowo w swoim projekcie zarówno PiS, jak i prezydent. Posłowie uzgodnili także, że w ustawie zasadniczej powinien powstać nowy europejski rozdział - X a. Zapisanie w ustawie zasadniczej dodatkowego rozdziału zakładały oba projekty, z tą różnicą, że prezydent chciał, aby rozdział dotyczył członkostwa Polski w UE, a PiS mówił ogólnie o organizacjach lub organach międzynarodowych.
Sporne artykuły
Zdaniem Gowina na 10 artykułów, które ma zawierać projekt nowelizacji konstytucji, już tylko cztery zawierają elementy sporne. Pierwsza kwestia dotyczy kształtu tzw. klauzuli limitacyjnej, czyli określenia warunków polskiej obecności w UE. Zgodnie z przyjętymi przez posłów propozycjami członkostwo Polski w Unii ma służyć celom konstytucji i nie naruszać jej zasad, w tym konstytucyjnych zasad finansów publicznych. - To sformułowanie budzi pewne obawy ze strony Ministerstwa Finansów dotyczące tego, czy nie jest to nadmierne konstytucyjne usztywnienie tego zapisu - wyjaśnił Gowin. Druga kwestia, według niego, dotyczy wysokości progów wyrażania przez polski parlament zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej w relacjach Polski z UE. Projekt prezydenta zakłada, że zgodę na ratyfikację takiej umowy wyraża Sejm większością dwóch trzecich głosów, a następnie Senat większością bezwzględną. Według projektu PiS w obu izbach wymagana byłaby większość dwóch trzecich głosów. Trzecia kwestia dotyczy procedury tzw. kładki, czyli kompetencji rządu i prezydenta w przypadku zmiany treści umowy międzynarodowej następującej w drodze decyzji organu UE. Gowin tłumaczy, że procedura kładki obejmuje 40 różnych obszarów i w 38 z nich jest zgoda między MSZ, a Kancelarią Prezydenta. - Spór dotyczy tego, czy w przypadku tej procedury obejmującej zagadnienia prawa karnego i zagadnienia obronności, zmiana treści umowy międzynarodowej wymaga uprzedniej zgody prezydenta. To jest drobnym elementem rozbieżnym między rządem a panem prezydentem - tłumaczył Gowin.
Ostatnia sporna kwestia nie dotyczy konfliktu natury politycznej, ale prawnej. Chodzi o zapis mówiący o tym, że rząd prowadzi politykę RP w UE, a prezydent w jej zakresie współdziała z premierem i właściwym ministrem. Według szefa komisji, zdaniem części prawników, zapis ten może na nowo otworzyć spór kompetencyjny między prezydentem a rządem. - Tu nie ma sporu politycznego, ani między partiami politycznymi, ani między prezydentem a rządem. Jest pewna kontrowersja prawna. Ostatecznie to parlamentarzyści będą musieli podjąć decyzję w tej sprawie - podkreślił poseł PO.
Ani słowa o euro
W projekcie rozdziału europejskiego nie znajdą się zapisy dotyczące ewentualnego wejścia Polski do strefy euro. Bronisław Komorowski zawarł w swoim projekcie m.in. propozycje dotyczące organizacji Narodowego Banku Polskiego, w tym przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej. W prezydium komisji te postulaty nie znalazły jednak poparcia, a prezydent jeszcze w styczniu miał powiedzieć, że nie będzie naciskał na ich zachowanie w projekcie.
Gowin liczy, że podkomisja skieruje projekt noweli konstytucji do komisji w pierwszej połowie maja, a ta do końca maja zakończy swoje prace i skieruje go drugiego czytania w Sejmie. Jego zdaniem realne jest więc przyjęcie zapisów jeszcze przed 1 lipca, gdy Polska ma przejąć prezydencję w Radzie UE.
PAP, arb