Poznań będzie miał Zamek Królewski
- Naród potrzebuje symboli, takimi symbolami są flaga narodowa, hymn jest nim i Konstytucja 3 Maja, dlatego każdego roku czcimy dzień jej uchwalenia. W tym roku dodatkowo rozpoczynamy symbolicznie odbudowę Zamku Królewskiego w Poznaniu, który pozwoli poznaniakom i Wielkopolanom czuć dumę z tego, że tu istniał pierwszy zamek królewski - powiedział podczas trzeciomajowych uroczystości prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło się mszą świętą w poznańskiej farze, po której uczestniczy przeszli pod ratusz. Tam po wysłuchaniu hymnu złożono kwiaty przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej Ratusza. W Muzeum Walk Niepodległościowych na Starym Rynku otwarto ekspozycję "Zamek Królewski w Poznaniu". Wystawa składa się z czterech części. Pierwsza przedstawia genealogię Piastów Wielkopolskich, w drugiej zaprezentowano okres panowania Przemysła II, który został królem Polski i ustanowił Orła Białego jako godło narodowe. W trzeciej części przedstawiono panteon osób związanych z Zamkiem oraz widoki Poznania i Zamku w czasach od XIV wieku. Ostatnia cześć wystawy to ryciny, zdjęcia, wyniki badań archeologicznych na Wzgórzu Przemysła oraz projekt odbudowy zamku autorstwa Witolda Milewskiego.
Pomysł odbudowy zamku zrodził się w 2002 roku, kiedy powstał społeczny komitet na rzecz odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu. Restytucja zamku będzie polegała na dobudowaniu według renesansowych wzorów jednego ze skrzydeł gmachu wraz z wieżą. Koszt inwestycji szacowany jest na 18 mln zł. Zakończenie budowy nowego skrzydła zamku zaplanowano na 2014 roku. Pieniądze na odbudowę pochodzą z datków społecznych (1,5 mln zł) oraz z budżetu miasta i województwa wielkopolskiego (po 9 mln zł). W odbudowanym zamku swoją siedzibę będzie miało Muzeum Sztuk Użytkowych - filia Muzeum Narodowego w Poznaniu. Przewidziano tam też reprezentacyjne miejsce dla uroczystości państwowych.
Budowę Zamku Królewskiego w Poznaniu rozpoczął książę Przemysł II, który w 1295 roku koronował się na króla Polski. Budowę kontynuował Władysław Łokietek, a zakończył ją Kazimierz Wielki. Zamek spłonął w XVI wieku, później odbudowano go w stylu renesansowym. Obecna odbudowa będzie nawiązywać do tego okresu w dziejach zamku.PAP, arb