Szwedzka para królewska otworzyła "Dni języka szwedzkiego" w SWPS
Potem królowa oficjalnie zainaugurowała trzydniową konferencję na temat języka szwedzkiego. - Dla porozumienia między ludźmi nie ma nic ważniejszego niż język. Dzięki znajomości języka możemy lepiej zrozumieć nasze społeczeństwa i kultury - mówiła szwedzka królowa, która sama z pochodzenia jest Niemką.
Zwracając się do studentów i wykładowców na skandynawistyce, królowa Sylwia wyraziła nadzieję, że ich działania zainspirują szwedzkich studentów do nauki języka polskiego i tym samym do pogłębienia znajomości bogatej historii Polski i jej współczesności. Odnosząc się do tematu tegorocznej edycji "Dni języka szwedzkiego", królowa przestrzegała: "Pamiętajcie, kryminały są wytworami fantazji. Dla mnie społeczeństwo szwedzkie jest znacznie bardziej ciepłe niż ten ponury obraz, który tworzą kryminały". Na zakończenie wizyty na uczelni para królewska otrzymała w prezencie oprawione w ramę zdjęcie studentów wraz z ich wykładowcami, zrobione przed gmachem szkoły.
Studenci, którzy mieli okazję porozmawiać z parą królewską, byli pod jej wrażeniem. - Bardzo sympatyczni ludzie, oboje żartowali, była taka luźna atmosfera, królowa pytała nas też o nasze plany na przyszłość związane z językiem szwedzkim - relacjonowała Ewa, studentka trzeciego roku. Jej koleżanka, Marta, dodała, że królowa Sylwia pytała o sprawy związane z pracą tłumacza, bo sama się tym w przeszłości zajmowała.
Król Karol XVI Gustaw poznał swą przyszłą żonę w 1972 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium; Sylwia Sommerlath pracowała tam jako hostessa i tłumaczka. 19 czerwca 1976 roku para wzięła ślub. Mają troje dzieci.
"Dni języka szwedzkiego" odbywają się co dwa lata, na przemian w Warszawie i Poznaniu (na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza). Organizatorzy tegorocznej edycji nie kryli zadowolenia z tego, że udało się doprowadzić do spotkania uczestników konferencji ze szwedzką parą królewską. - Okazało się, że akurat w tych dniach będzie miała miejsce wizyta królewska, dzięki pomocy ambasady udało nam się połączyć te dwa wydarzenia - mówiła Małgorzata Kłos z Katedry Skandynawistyki.
pap, ps