"Polska ma obowiązek zbliżyć Ukrainę do Unii"
- Chcielibyśmy, aby Ukraina była jak najbliżej UE. To oczywiście jest wybór Ukrainy, o czym wszyscy wiemy. Ukraińcy zadecydują o tym, w jakim kierunku będzie ich marsz, ale bardzo się cieszymy z każdej oznaki zbliżenia w kierunku UE - powiedział szef Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Buzka, który patronuje wtorkowemu spotkaniu, Ukraina może stać się modelowym krajem i przykładem dla innych państw Europy Wschodniej, w jaki sposób budować współpracę z UE. Zaznaczył, że Kijów w ostatnim czasie zrobił duże postępy na drodze do podpisania umowy stowarzyszeniowej i umowy o ruchu bezwizowym.
Znaczny postęp w 2010 r.
Przewodniczący obecnie Zgromadzeniu Wołodymyr Łytwyn, przedstawiając w PE m.in. stan negocjacji w sprawie stowarzyszenia Ukrainy z UE oraz ustanowienia strefy wolnego handlu i ruchu bezwizowego, zaznaczył, że 2010 rok był bardzo ważny w relacjach UE-Ukraina. - Osiągnęliśmy znaczny postęp odnośnie umowy stowarzyszeniowej i pragnę podkreślić, że Parlament Europejski w sposób bardzo konkretny zaznaczył europejskość Ukrainy. Mamy nadzieję, że dokument ten będzie gotowy i podpisany do końca tego roku - powiedział Łytwyn.
Szef ukraińskiego parlamentu podkreślił, że dla Ukrainy ważniejsza od daty podpisania umowy stowarzyszeniowej jest jej treść. - Ukraina potrzebuje wielu reform i zdajemy sobie z tego sprawę. Dużo pracy przed nami, ale idziemy wciąż do przodu ku Europie - podkreślił.
Bez Ukrainy nie będzie bezpiecznie
Przewodnicząca Sejmu Litwy Irena Degutiene oświadczyła, że "dopóki Ukraina pozostanie poza obszarem UE, budowa wspólnego bezpieczeństwa nie będzie pełna w Europie". - Taka jest właśnie misja trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego, by mogło ono wzmocnić kierunek polityki ukraińskiej i promować integrację Ukrainy z UE - powiedziała Degutiene. Podkreśliła, że celem Polski i Litwy jest udzielenie pomocy państwom unijnym w dojściu do refleksji, iż dla Ukrainy perspektywa członkostwa w UE nie może być nieokreślona. - Ukraina nie jest tylko sąsiadem Europy, Ukraina jest krajem europejskim i musi pozostać w Europie - zaznaczyła szefowa parlamentu litewskiego.
Inicjatywa utworzenia Zgromadzenia powstała w maju 2005 roku w Łucku na Ukrainie. Parlamentarzyści Polski, Litwy i Ukrainy podpisali wówczas porozumienie o powołaniu Zgromadzenia, którego celem jest rozwijanie dialogu polsko-litewsko-ukraińskiego, pogłębianie współpracy między tymi krajami, a także wspieranie Ukrainy na drodze do członkostwa w UE i NATO. Zgromadzenie z zasady nie podejmuje problematyki relacji dwustronnych i skupia się na sprawach związanych z integracją europejską i wschodnim wymiarem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Niezależnie od Zgromadzenia Trójstronnego działają także dwustronne zgromadzenia parlamentarne: Polsko-Litewskie, Polsko-Ukraińskie oraz Litewsko-Ukraińskie.
zew, PAP