Beatles patronem ulicy na warszawskiej Agrykoli
Uchwałę w sprawie uczynienia Harrisona patronem fragmentu spacerowej alei warszawscy radni maja podjąć 25 maja. Aleja biegnie wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego, od ul. Myśliwieckiej w kierunku Zamku Ujazdowskiego. Równolegle, po północnej stronie kanału, biegnie Aleja Radiowej Trójki - tę nazwę radni nadali w ubiegłym tygodniu.
W uzasadnieniu do uchwały nadającej alei nowego patrona podkreślono, że w pobliskim Parku Ujazdowskim istnieje ulica Johna Lennona - założyciela grupy The Beatles - który zginął z rąk szaleńca w 1980 r. "Lokalizacja Alei Harrisona nieopodal tego miejsca wydaje sie być bardzo dobrym miejscem dla uhonorowania kolejnego członka jednej z najwybitniejszych grup muzycznych w historii. Wpłynęłoby to niewątpliwie na promocje i budowanie pozytywnego wizerunku miasta stołecznego Warszawy, jako miejsca przyjaznego artystom i potrafiącego uczcić Wielkich Twórców" - podkreślono. Propozycję pozytywnie zaopiniowały: Zespół Nazewnictwa Miejskiego, podkomisja ds. nazewnictwa ulic komisji kultury i promocji miasta w radzie miasta oraz radni dzielnicy Śródmieście, w której znajduje się Agrykola.
Zmarły w 2001 r. George Harrison był gitarzystą The Beatles, a także kompozytorem, wokalistą, producentem filmowym, aktorem, animatorem pierwszych rockowych koncertów charytatywnych. Tak jak wszyscy Beatlesi, pochodził z Liverpoolu. Urodził się w 1943 r. Pierwszą gitarę otrzymał w prezencie od matki w wieku 13 lat. Próbował szczęścia, zakładając własny zespół The Rebels, z którego jednak wycofał się. Jego szkolny kolega Paul McCartney namówił go do wstąpienia do Quarry Men - liverpoolskiej grupy założonej przez Johna Lennona, której członkiem był także McCartney. Potem grupa przekształciła się w The Beatles - zespół utworzyli Lennon, McCartney, Harrison i Ringo Starr.
Harrison był autorem wielu przebojów zespołu, m.in. "Taxman", "Here Comes The Sun" i ballady "Something". Na przełomie lat 70. i 80. Harrison zaczął również odnosić sukcesy jako producent filmowy, zakładając wytwórnię Handmade Films. Wyprodukował ponad 20 filmów - m.in. "Żywot Briana" Terry'ego Jonesa z 1979 roku, we współpracy z grupą Monty Pytona. Harrison komponował także muzykę do filmów. W ok. 40 filmach wystąpił jako aktor, grając zwykle siebie samego.Muzyk zmarł w Los Angeles po długiej walce z rakiem. Miał 58 lat.
PAP, arb