Spektakl z festiwalowymi piosenkami na opolskim dworcu
Do dworcowej premiery dojdzie w ostatnią sobotę czerwca. Na razie nie ustalono jeszcze godziny rozpoczęcia spektaklu. "Chodzi o to, żeby było jak najmniej dworcowych komunikatów. Pewnie będzie to wieczorem, kiedy skończy się szczyt komunikacyjny" - zapowiedział Konina. Nie wykluczył, że przedstawienie zacznie sie o "kolejowej" godzinie, np. o 18.37.
W ocenie Koniny projekt zagrania spektaklu na dworcu jest trudny - bo będzie wymagał błyskawicznego reagowania na sytuację - ale przede wszystkim fascynujący. "To będzie happening teatralny, ma on swój wymiar przeniesiony z naszego teatru, ale co tam się zdarzy - nie wiadomo. Wszyscy musimy być bardzo czujni i wchodzić w to, co się będzie działo na prawdziwym dworcu, z prawdziwymi podróżnymi" - wyjaśnił dyrektor. - Na pewno nie unikniemy interakcji - przecież normalnie jeżdżą pociągi, ludzie normalnie kupują bilety, przez dworzec przewijają się postacie, które były inspiracją dla naszych aktorów. Istnieje też niebezpieczeństwo, że ktoś spóźni się na swój pociąg, bo zasłucha się w naszą piosenkę, albo zmyli go nasz komunikat - żartował Konina.
Spektakl "Naprawdę nie dzieje się nic, czyli piosenki z Opola" miał premierę 19 marca. To muzyczne widowisko w którym aktorzy opolskiego teatru śpiewają przeboje z historii festiwalu opolskiego. Wśród nich są m.in. "Niech żyje bal" Maryli Rodowicz, "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka, "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena, "Róbmy swoje" Wojciecha Młynarskiego, a także "Śpiewać każdy może" Jerzego Stuhra i "Tomaszów" Ewy Demarczyk.
Akcja przedstawienia rozgrywa się podczas jednej doby na opolskim dworcu PKP. Wśród bohaterów jest m.in. porzucona panna młoda, romantyczny kochanek i trzej panowie w wieku poważnym, którzy marzą o tym, by pójść w Polskę. Nie brakuje tam także zawiadowcy stacji, który organizuje podróżnym wielki bal, ani historii zawiedzionej miłości pana w wieku średnim czy opowieści o frustracjach pracownicy dworcowej informacji.pap, ps