PJN: pozwólmy rodzicom decydować o dzieciach
"Lepiej inwestować w przedszkolaków"
Z kolei Zbysław Owczarski zaznaczył, że zamiast forsować zły projekt przyspieszenia obowiązku szkolnego dla 6-latków, wbrew opinii i woli zdecydowanej większości rodziców, lepsze byłoby upowszechnienie wychowania przedszkolnego. Dlatego PJN proponuje wprowadzenie subwencji na zadania przedszkolne dla 5-6-latków w latach 2012-2014, a w latach 2015-2016 dla 3-4-latków. - Ma to szczególne znaczenie dla terenów wiejskich, gdzie trudniej jest stworzyć przedszkole, gdyż samorządy sobie z tym nie radzą, ze względu na mniejszą ilość dzieci - zaznaczył.
Maksymalnie 23 uczniów w klasie
PJN proponuje także wprowadzenie standardów edukacyjnych, które określałyby m.in. maksymalną liczbę uczniów w klasie. Miałoby to być maksymalnie 20 uczniów w nauczaniu początkowym i do 23 w wyższych klasach. Ponadto posłowie PJN uważają, że wszystkie szkoły powinny posiadać sale gimnastyczne, stołówki i świetlice edukacyjne. Według nich należy także wprowadzić jasny mechanizm finansowania zadań oświatowych. - Chodzi o to, by określono wysokość i rodzaj wydatków w ramach subwencji oświatowej dla jednostek samorządu terytorialnego - wyjaśnił Owczarski.
Jakubiak dodała, że PJN w programie chce specjalnie potraktować małe szkoły. - To są szkoły, które dzisiaj funkcjonują na obszarach wiejskich, a ich głównym problemem jest brak bazy, czyli bibliotek, sal gimnastycznych, świetlic, czy pracowni przedmiotowych. Chcemy, by te szkoły miały możliwość pozyskiwania funduszy na rozbudowę - podkreśliła.
zew, PAP