Matura w Polsce, studia na Litwie

Marcinkiewicz powiedziała, że w tym roku chęć studiowania na Litwie wyraziła większość z 27 maturzystów, jednak maturę zdało 20 osób - pozostali będą musieli zdawać egzamin poprawkowy. Zwykle większość chętnych z Polski dostaje się na litewskie uczelnie, gdzie obowiązuje konkurs świadectw maturalnych. Maturzyści spoza Litwy mają oddzielną pulę miejsc na litewskie uczelnie, 50 miejsc na uniwersytetach i 50 miejsc w kolegiach, gdzie nauka kończy się tytułem licencjata. - Nie wszyscy nasi absolwenci dostają się na studia, które sobie wymarzyli, ale tak samo byłoby na miejscu w Polsce. Cieszą się, że studiują na Litwie - tłumaczyła Marcinkiewicz.
Dyrektor puńskiego liceum podkreśliła, że studenci z Litwy pochodzący z Puńska, albo zostają na Litwie i tam znajdują pracę, albo wracają do Polski, bo tutaj jest duże zainteresowanie firm osobami, które znają litewski i Litwę. Dodała, że coraz więcej polskich i litewskich firm współpracuje ze sobą lub ma filie przedsiębiorstw po sąsiedzku i to jest szansa dla młodych mieszkańców Puńska.
Liceum w Puńsku jest jedyną szkołą średnią w Polsce, gdzie naucza się po litewsku. Wszystkie przedmioty wykładane są tam po litewsku, oprócz języków obcych, języka polskiego, historii i geografii. Litwini szczególnie dbają o swoją tożsamość narodową. W gminie Puńsk i Sejny jest kilka szkół podstawowych, gdzie kilkaset dzieci uczy się po litewsku. Organizacje litewskie szacują, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Jednak - według ostatniego spisu powszechnego - mniejszość litewska w Polsce liczy 5,8 tys. osób.
PAP, arb