Fest Wisła, czyli 300 osób w rzece
Przez cały weekend ekolodzy z Klubu Gaja zachęcali do udziału w festiwalu turystów, którzy przyjechali na wakacje do Wisły. W sobotę wieczorem w wiślańskim amfiteatrze pokazywano filmy o polskich rzekach, odbyła się m.in. premiera filmu edukacyjnego Klubu Gaja "Rzeki dla ludzi i zwierząt". W niedzielę pokazano wystawę konkursowych zdjęć pod hasłem "Temat: rzeka", rozdawano też informatory i ulotki. W ramach happeningu będącego kulminacją Festiwalu, w niedzielę po południu w Wiśle stanęła kolorowa instalacja przedstawiająca m.in. słońce i księżyc oraz ryby i ptaki. Między elementami scenografii rozpięto kolorowe szarfy, mające symbolizować powiązania między różnymi elementami świata natury.
Do bezpośredniego udziału w happeningu i pochwycenia długich kolorowych szarf, ekologom i pomagającym im dzieciom udało się skłonić kilkadziesiąt osób. Inni weszli do wody, by z bliska obserwować przedsięwzięcie. Na koniec chodziło o to, by do rzeki weszło jak najwięcej osób. Całemu wydarzeniu sprzyjał niedzielny upał. Jak argumentują ekolodzy, mało kto myśli na co dzień o stanie polskich rzek, przyglądając się im tylko latem, podczas letniego odpoczynku. Festiwal Fest Wisła ma uzmysławiać, że każdy może mieć wpływ na jakość wody.
Społecznicy zrzeszeni w Klubie Gaja co jakiś czas proszeni są o interwencje np. w sprawach zanieczyszczania rzek, ich samowolnej regulacji przez rolników lub umacniania brzegów przy okazji budowy domu. Ich zdaniem, ludzie popełniają błędy, nie rozumiejąc tego żywiołu - przykładem może być niedawne zerwanie przez wezbraną po ulewie wodę nowego mostu w Lipowej na Żywiecczyźnie.
Festiwal Fest Wisła jest częścią europejskiej akcji Big Jump na rzecz pojednania rzek i ludzi oraz wprowadzenia w życie przepisów Europejskiej Ramowej Dyrektywy Wodnej, które mają pozwolić na uzyskanie dobrej jakości wody pod względem m.in. ekologicznym i biologicznym.pap, ps