"Kościół pragnie prawdy i oczyszczenia ws. pedofilii"
W rozpowszechnionej przez Radio Watykańskie nocie ksiądz Federico Lombardi ogłosił, że za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego w Dublinie rząd Irlandii przekazał Stolicy Apostolskiej ogłoszony 13 lipca raport komisji śledczej w sprawie nadużyć, jakich dopuścili się wobec nieletnich duchowni diecezji w Cloyne. Dodał, że Watykan oficjalnie odpowie na ten raport.
"Papież wyraził ból i dezaprobatę"
Watykański rzecznik przypomniał, że podczas spotkania z biskupami irlandzkimi w Watykanie w 2009 roku Benedykt XVI wyraził „ból i dezaprobatę" w związku z ogłoszonym wówczas raportem na temat nadużyć w archidiecezji w Dublinie, a także że wystosował następnie specjalny list do biskupów Irlandii. - Należy zatem odnotować zdecydowane zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w zachęcanie i skuteczne wspieranie wysiłków Kościoła w Irlandii w celu uzdrowienia i odnowy, niezbędnych dla definitywnego przezwyciężenia kryzysu, związanego z dramatyczną plagą nadużyć seksualnych wobec nieletnich - oświadczył ksiądz Lombardii.
Rzecznik watykański nie zgodził się natomiast z wyrażanym niekiedy stanowiskiem, przypisującym Stolicy Apostolskiej - jak stwierdził -„odpowiedzialność za to, co wydarzyło się w Irlandii". - Podobne zarzuty idą znacznie dalej, aniżeli stwierdza się w samym raporcie i zdradzają brak świadomości tego, co Stolica Apostolska faktycznie uczyniła w ciągu tych lat, aby przyczynić się do skutecznego stawienia czoła temu problemowi - wskazał ksiądz Lombardi. - Tak jak oświadczyli już liczni biskupi irlandzcy, publikacja raportu w sprawie diecezji w Cloyne wyznacza nowy etap na długiej i trudnej drodze poszukiwania prawdy, pokuty i oczyszczenia, uzdrowienia i odnowy Kościoła w Irlandii, wobec którego Stolica Apostolska wcale nie czuje się obca, lecz uczestniczy w nim z solidarnością i zaangażowanie w rozmaitych formach, które przypomnieliśmy - oznajmił watykański rzecznik.
"Kościół krył księży"
Raport, ogłoszony 13 lipca to czwarty dokument w sprawie seksualnego wykorzystywania nieletnich w Kościele katolickim w Republice Irlandii po 1994 roku. Dwa dotyczyły diecezji w Wexford oraz archidiecezji Dublina i sięgały połowy lat 70., trzeci, obejmujący lata 1930-90 - traktowania dzieci w kościelnych szkołach i sierocińcach. Wszystkie raporty stwierdzały, że do 1995 roku Kościół krył księży, na których ciążyły poważne zarzuty i nie informował władzy świeckiej.
W reakcji na pierwsze doniesienia, dotyczące wydarzeń w diecezji Cloyne jej ordynariusz, biskup John Magee - były sekretarz Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II - ustąpił z urzędu w zeszłym roku, a papież Benedykt XVI jego dymisję przyjął. Biskup przeprosił też wtedy wszystkich, którzy zostali seksualnie wykorzystani przez księży w jego diecezji. Przyznał, że powinien był energiczniej działać i dopilnować, by kościelne wytyczne były stosowane.
zew, PAP