Białystok miał mieć stadion - ma plac budowy
W swoim oświadczeniu konsorcjum poinformowało, że 19 sierpnia przekaże plac budowy. Wyjaśnia, że nie mogło zrobić tego w żądanym przez miasto terminie 8 lipca, bowiem inwestorowi trzy tygodnie zajęło przekazanie pełnomocnictw do komisji inwentaryzacyjnej, a "swoje stanowisko dotyczące proponowanych przez Eiffage prac zabezpieczających przekazał dopiero 6 lipca". Dlatego konsorcjum uważa, że to inwestor (miasto) nie dopełnił wszystkich obowiązków związanych z przekazaniem placu budowy. Informuje też, że na drodze sądowej zamierza "walczyć, aby pokazać, że odstąpienie od umowy było nadużyciem".
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Białymstoku Adam Popławski twierdzi z kolei, że oświadczenie konsorcjum świadczy o tym, iż jest ono nieprzygotowane nie tylko do budowy stadionu, ale także do zakończenia współpracy i przekazania obiektu. Jego zdaniem w swoim oświadczeniu firma "wskazuje fakty, które nie miały miejsca" i przytacza daty świadczące o tym, iż komisja mogła działać. W ocenie Popławskiego wykonawca dotąd nie wykonał w całości zadań związanych z przekazaniem placu budowy, wpływająca do MOSiR dokumentacja nie jest kompletna i zawiera błędy, a pisma kierowane do inwestora są podpisywane przez różne osoby, które jednak - jak dodał - nie mają pełnomocnictw do reprezentowania firmy. - Oczekujemy jak najszybszego przekazania placu budowy. Dokumentujemy wszystkie wady, usterki, plac budowy i jego stan i w tym zakresie będziemy szukali wykonawcy, który nam to zrealizuje i kosztami obciążymy firmę Eiffage - podsumowuje Popławski.
W ubiegłym tygodniu władze Białegostoku zaczęły egzekwować kary finansowe od wykonawcy w związku z przerwaną budową. Miasto przygotowuje się także do ogłoszenia na przełomie sierpnia i września nowego przetargu, który wyłoni firmę mającą dokończyć budowę białostockiego stadionu. Plan zakłada, że przetarg ma być rozstrzygnięty na przełomie 2011 i 2012 roku.
Stadion miejski jest budowany od 2010 roku w miejscu dawnego obiektu, wciąż częściowo użytkowanego (na tym stadionie rozgrywa swoje mecze piłkarskie Jagiellonia Białystok). Inwestycja ma znaczne opóźnienie. W czerwcu zaawansowanie prac oceniono na 17 proc., co oznaczało co najmniej półroczne opóźnienie w wykonaniu pierwszego etapu inwestycji. Cały obiekt miał być oddany do użytku w połowie 2012 roku. Białostocki stadion to obecnie największa w regionie inwestycja powstająca przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Miała kosztować - według ceny z przetargu - 168 mln zł, łącznie z pracami przygotowawczymi.
Nowy stadion miejski w Białymstoku ma pomieścić 22,5 tys. widzów i spełniać standardy europejskie. Całe trybuny mają być zadaszone. Przyznana na inwestycję unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego stanowi 63,7 proc. wartości inwestycji. Według władz Białegostoku, finansowanie unijne inwestycji nie jest zagrożone.PAP, arb