Węgrzy nie chcą nowej ustawy o Kościołach
Zgodnie z uchwaloną w lipcu ustawą, liczbę zarejestrowanych wspólnot religijnych zmniejsza się z 362 do 14. Według rządu poprzednia ustawa o Kościołach doprowadziła do tego, że zbyt wiele organizacji próbowało czerpać korzyści gospodarcze ze swego statusu Kościoła.
Pozostałe Kościoły będą mogły wystąpić o ponowną rejestrację, ale pod warunkiem spełnienia szeregu kryteriów, w tym warunku istnienia przez co najmniej 20 lat w zorganizowanej postaci. O rejestracji Kościoła będzie decydować parlament większością dwóch trzecich głosów.
Agencja dpa zwraca uwagę, że uznanie wspólnoty religijnej przez państwo ma na Węgrzech także znaczenie finansowe, ponieważ wiąże się z subwencjami. Agencja dodaje, że wiele mniejszych Kościołów na Węgrzech wykorzystywało te środki na działalność socjalną i edukacyjną, z czego korzystały dziesiątki tysięcy najgorzej sytuowanych, w tym Romów i bezdomnych.
Austriacka agencja APA odnotowuje, że wśród wspólnot wyznaniowych, które zgodnie z nową ustawą nie będą już oficjalnie zarejestrowane, są metodyści, buddyści, hinduiści, zielonoświątkowcy, adwentyści, muzułmanie, Armia Zbawienia i Świadkowie Jehowy.pap, ps