Grudziądz gościć będzie dawnych kawalerzystów
- Grudziądz znów stanie się stolicą polskiej kawalerii. W zjazdach organizowanych do 1989 r., początkowo uczestniczyło po około trzystu dawnych kawalerzystów, z czasem szeregi przerzedzały się. W ostatnich latach obecnych było niewielu oficerów, ale co bardzo cieszy przyjeżdżają rodziny, dzieci i wnukowie ułanów. W tym roku spoza Grudziądza mamy 180 gości - powiedziała organizator zjazdów, prezes Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, Karola Skowrońska. W tegorocznym zjeździe udział zapowiedziało ośmiu oficerów kawalerii, mieszkających w Polsce, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Najstarszym z nich jest 97-letni rotmistrz Tadeusz Bączkowski z Londynu, który służył w 19. Pułku Ułanów Wołyńskich.
Według danych Fundacji w kraju i na świecie żyje 36 dawnych kawalerzystów. Najstarszymi są 103-letni mjr Harald Krusche (4. Pułk Strzelców Konnych, 14. Pułk Strzelców Konnych, 27. Pułk Ułanów) mieszkający w Calgary (Kanada) i 102-letni gen. bryg. Kazimierz Draczyński (5. Pułk Ułanów Zasławskich) z Londynu. W piątek uczestnicy zjazdu złożą kwiaty m.in. na grobie pierwszego komendanta grudziądzkiej szkoły gen. dyw. Stefana de Castenedolo Kasprzyckiego i przed obeliskiem ostatniego komendanta gen. dyw. Tadeusza Bora Komorowskiego.
W sobotę dawni kawalerzyści i ich rodziny złoża wizytę w koszarach im. księcia Józefa Poniatowskiego, gdzie dawniej mieściło się Centrum Wyszkolenia Kawalerii, a obecnie funkcjonuje 8. Grudziądzki Batalion Walki Radioelektronicznej, noszący imię drugiego komendanta Centrum gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego. Obejrzą rekonstrukcję historyczną na grudziądzkich błoniach "Potyczki wrześniowe 1939 r." i wezmą udział w promocji monety "Ułan II Rzeczypospolitej" z serii NBP. Na koniec zjazdu, w niedzielę, zaplanowano uczestnictwo w mszy świętej w Bazylice Kolegiackiej, złożenie kwiatów przed pomnikami Żołnierza Polskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego, a także zwiedzanie wystawy w miejscowym muzeum "Józef Piłsudski. W 90. rocznicę wizyty marszałka w Grudziądzu".
W trakcie zjazdu odbędzie się Posiedzenie Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, która obchodzi jubileusz 20-lecia. Fundacja m.in. dokumentuje historię kawalerii polskiej, gromadzi pamiątki, wydaje książki i organizuje coroczne zjazdy.pap, ps