Przez Breivika norweska prawica traci poparcie
Cała klasa polityczna wzywała do masowego udziału w głosowaniu, co miałoby być wyrazem sprzeciwu wobec teorii 32-letniego zamachowca-islamofoba, który twierdził, że nienawidzi demokracji, ponieważ prowadzi ona do wielokulturowego społeczeństwa. Według danych ministerstwa ds. samorządu lokalnego, partia konserwatywna jest największym wygranym wyborów. W skali kraju zdobyła 28 proc. głosów, zyskując 8,7 pkt. proc. poparcia w porównaniu z wynikami poprzedniego głosowania.
Również Norweska Partia Pracy premiera Jensa Stoltenberga, obiekt powszechnego współczucia po atakach z 22 lipca, których celem byli przede wszystkim członkowie jej młodzieżówki, odnotowała umiarkowany wzrost o 2 pkt. proc., zdobywając w skali kraju 31,7 proc. Wielkim przegranym jest Partia Postępu, do której do 2006 roku należał Breivik - jej poparcie spadło o 6 pkt. proc. do 11,5 proc. Zdaniem politologów, tego spadku, który odnotowano jeszcze przed latem, nie można bezpośrednio przypisywać wcześniejszym powiązaniom z Breivikiem, od którego partia się odcięła.
Jak podkreśla AFP, wybory nie wstrząsną sytuacją polityczną w największych miastach: w Oslo i Bergen nadal będzie rządziła prawica, a w Trondheim lewica.
zew, PAP