Warszawskie przedszkola będą tańsze
Wprowadzone w czerwcu stawki godzinowe za opiekę w przedszkolach umożliwiają rodzicom odbiór pieniędzy, gdy dziecko nie uczęszcza do placówki - wcześniej rodzice płacili ryczałt. Stawki za opiekę przedszkolną są uzależnione od wysokości płacy minimalnej - zgodnie z uchwałą będą waloryzowane 1 marca. Rodzice będą mogli skorzystać z ulgi w wysokości 25 proc. na każde dziecko, jeśli do przedszkola będzie uczęszczać więcej niż jedno. Bez zmian pozostawiono progi dochodowe uprawniające do bezpłatnej opieki (dochód do 1039 zł), a także ulgę 50 proc. (przy dochodach 1040-1386 zł). Ulg nie można łączyć.
Wprowadzono też autopoprawkę, że rodzice nie będą płacić za opiekę w przedszkolu za miesiąc z góry, ale dopiero po upływie miesiąca. Dyrektor stołecznego Biura Edukacji Jolanta Lipszyc powiedziała, że w związku z tym rodzice nie będą musieli składać deklaracji dotyczących liczby godzin pobytu dziecka w przedszkolu, a potem ewentualnie odbierać pieniędzy za niewykorzystane godziny. Oceniła, że to rozwiązanie jest ułatwieniem dla placówek i rodziców.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że poprzednie stawki "wydawały się rozsądne", biorąc pod uwagę wysokość zarobków warszawiaków w porównaniu do mieszkańców innych miast. Przyznała jednak, że zmiana systemu opłat mogła być wprowadzona bardziej płynnie, za co jest gotowa przeprosić rodziców.
Poinformowała, że rodzice obecnie pokrywają 12 proc. kosztów funkcjonowania przedszkoli. Dodała, że nie wie, jak będą wyglądały wpływy po ustaleniu stawek godzinowych, gdyż nie wiadomo m.in., ile osób będzie korzystało z ulg, a także, jaka będzie frekwencja dzieci.
pap, ps