Serbowie zawieszają dialog z Kosowem
Według źródła dyplomatycznego, na które powołuje się agencja AFP, Serbowie sprzeciwili się zaplanowanemu porządkowi dnia i chcieli poruszyć kwestię zajść w Jarinju, na przejściu granicznym z Serbią na północy Kosowa. W starciach między demonstrującymi kosowskimi Serbami a żołnierzami sił międzynarodowych KFOR rannych zostało sześciu Serbów i czterech żołnierzy. Świadkowie podali, że żołnierze użyli gazów łzawiących i kul gumowych, gdy zostali ostrzelani.
Siły KFOR umocniły swe pozycje wokół przejścia Jarinje, wykorzystując pojazdy opancerzone, worki z piaskiem i drut kolczasty - pisze Reuters, powołując się na świadka. NATO przestrzegło, że użyje ostrych pocisków do ochrony swych żołnierzy.
Poprzednio do zamieszek na tle etnicznym oraz blokady przejść granicznych z Serbią (Jarinje i Brnjak) doszło w lipcu, gdy władze Kosowa nałożyły embargo na import z Serbii. Serbia odpowiedziała tym samym w stosunku do towarów z kosowskimi znakami celnymi. Doszło wówczas do strzelaniny; został w niej ranny kosowski policjant, który potem zmarł. W tej sytuacji na granicę zostały wysłane oddziały KFOR.
W połowie września mieszane ekipy sił KFOR i unijnej misji policyjno-prawnej Eulex oraz policjantów i celników kosowskich obsadziły granicę między Kosowem a Serbią mimo protestów Belgradu i Serbów mieszkających w Kosowie. Kosowo odrzuca wszelkie rozmowy, które kwestionowałyby jego niezawisłość. Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, którą uznało dotychczas 76 krajów, w tym USA i większość państw UE.
zew, PAP