Protest głodowy 12 tys. więźniów w Kalifornii
Dodano:
Więźniowie w Kalifornii od 9 dni prowadzą strajk głodowy. W proteście przeciwko trudnym warunkom w zakładach karnych bierze udział już 12 tys. osadzonych. Poprzednia głodówka więźniów w Kalifornii odbyła się w lipcu i została przerwana po trzech tygodniach.
Więźniowie rozpoczęli protest 29 września, domagając się głównie zmiany surowych przepisów, które pozwalają m.in. na długotrwałe przetrzymywanie skazanych w izolatkach więziennych. W zakładach karnych w Kalifornii praktykowana jest zapobiegawcza izolacja skazanych, głównie członków gangów. Więźniowie uważają, że długotrwała izolacja jest niehumanitarna. - Mamy przypadki, że niektórzy skazani przebywają w izolatkach więziennych nawet przez 20 lat. Oni chcą zmiany tych warunków - powiedział Isaac Ontiveros, rzecznik głodujących więźniów.
Przedstawiciele zakładów karnych w Kalifornii tłumaczą, że izolacja najbardziej niebezpiecznych więźniów jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa strażnikom i innym skazanym.
Stanowy departament ds. więziennictwa w Kalifornii zapowiedział, że głodujący więźniowie będą umieszczani w odosobnionych sektorach placówek, by w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się strajku. Władze uważają, że podawana przez organizatorów protestu liczba głodujących, oceniana przez nich na 12 tys., jest zawyżona.
Protest objął zasięgiem osiem więzień w Kalifornii. Dołączyło do niego ok. 3 tys. skazanych z Kalifornii odbywających kary w innych stanach: Arizonie, Missisipi i Oklahomie.
pap, ps