Zachód musi pozwolić Polsce odgrywać nową rolę w UE
Tusk i euforyczny proeuropejski program
Jak pisze niemiecki dziennik, turbulencje ostatnich lat nie zdołały wzmocnić eurosceptycznych nastrojów. "Tusk ze swoim niemal euforycznie proeuropejskim programem zyskał poparcie obywateli. Wpłynęła na to niezatarta pamięć o wojnach, napaściach i reżimach okupacyjnych XX wieku. Inaczej niż nieco zapominalscy Europejczycy na Zachodzie Polacy wiedzą do dziś, że Europa jest dla narażonych na zagrożenie państw ubezpieczeniem od pożaru i gradu, jeśli nawet nie ubezpieczeniem na życie" - ocenia "FAZ". Jak pisze, ponowne zwycięstwo wyborcze europejskiego liberała Tuska w największym kraju Europy Środkowej i Wschodniej jest symbolem "sukcesu ważnego europejskiego projektu, jakim było rozszerzenie UE na wschód".
Polska dla Niemiec ważniejsza niż Rosja
"Przyjęcie do UE nowych członków, które w pierwszych latach przyniosło ze sobą przede wszystkim kłótnie i koszty, stało się tymczasem elementem politycznej i ekonomicznej stabilizacji. Polska jest dziś ważniejszym partnerem handlowym Niemiec niż Rosja, a Tusk jest wśród szefów rządów o >północnych< poglądach na gospodarkę jednym z najważniejszym partnerów Angeli Merkel" - ocenia niemiecki dziennik. "Europa musi wykorzystać tę siłę" - podkreśla. "Potężne kraje na starym zachodzie kontynentu, przede wszystkim Francuzi i Niemcy, muszą pozwolić Polsce odgrywać swoją nową rolę. Członkowie polskiego rządu, jak na przykład bystry minister finansów Jacek Rostowski, wciąż doświadczają tego, że nie są zapraszani, gdy kraje euro naradzają się nad ważnymi decyzjami. Przede wszystkim Paryż, czasem z zazdrością, nalega na ekskluzywność, która już dawno ma tylko formalne uzasadnienie" - ocenia "FAZ".
Polacy muszą się nauczyć
Zaznacza, że także Polacy muszą się nauczyć wykorzystywać swoje szanse i tak rozwijać swoje poparcie dla UE, by było czymś więcej niż radość z europejskich funduszy i zachodnich gwarancji bezpieczeństwa. "Kraj ten stoi na progu, za którym musi również przejąć ciężary. Żądanie coraz to większych miliardów z brukselskiej kasy jest takim samym anachronizmem, jak ślepota społeczeństwa w sprawie europejskiej polityki klimatycznej, która nad Wisłą uważana jest wyłącznie za >zagrożenie dla naszego węgla<" - ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Dodaje, że przede wszystkim premier Tusk musi zrobić wszystko, by wzmocnić awans Polski: posunąć naprzód reformę emerytur, rolniczych kas ubezpieczenia społecznego i służby zdrowia, a jednocześnie trzymać w cuglach finanse państwa. "Teraz ma do tego mandat" - pisze dziennik.
pap