Więcej prokuratorów zajmie się sprawami cywilnymi
Jak wynika ze statystyk PG, w pierwszym półroczu 2011 r. do prokuratur wpłynęło 39 326 spraw o charakterze cywilnym i było to więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o blisko 1,5 tys. spraw, czyli 3,9 proc. Prokuratorzy w pierwszym półroczu tego roku zakończyli 38 331 spraw, tj. o 2,9 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2010 r. Natomiast jeśli chodzi o sprawy administracyjne, to - jak podała prokuratura - w pierwszym półroczu 2011 r. do prokuratur wpłynęło ich 24 148 - więcej w porównaniu z pierwszym półroczem 2010 r. o 3,7 tys. spraw, czyli o 18,2 proc.
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego "prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego". Z kolei w postępowaniu przed sądami administracyjnymi prokurator może zaskarżyć do sądu niezgodne z prawem decyzje administracyjne, a także wziąć udział w postępowaniu sądowym w sprawach zgodności z prawem takich decyzji.
Prokuratura Generalna poinformowała, że wspomniane postępowania cywilne to najczęściej sprawy, w których prokurator występuje z powództwem o naprawienie szkody w mieniu, zasądzenie lub podwyższenie alimentów, zaprzeczenie ojcostwa lub ubezwłasnowolnienie. "Znaczny udział wśród podejmowanych przez prokuratorów działań stanowią wnioski do sądu o wszczęcie postępowań wobec osób nadużywających alkoholu" - głosi komunikat na stronie PG. Sprawy o charakterze administracyjnym z udziałem prokuratora dotyczą zaś często - jak podaje PG - roszczeń pracowników ze stosunku pracy lub w zakresie ubezpieczenia społecznego.
Zgodnie z prawem czynności w sprawach cywilnych lub administracyjnych prokurator może podjąć na podstawie wniosków złożonych przez strony tych postępowań albo z urzędu, np. na podstawie informacji uzyskanych w prowadzonych sprawach karnych.pap, ps