CBOS: Polacy nie ufają Kaczyńskiemu i Palikotowi
Dalsze miejsca w rankingu zaufania zajmują: wiceprzewodnicząca SLD Katarzyna Piekarska, której ufa 15 proc. respondentów, wiceszefowa klubu parlamentarnego PO Małgorzata Kidawa-Błońska i lider PJN Paweł Kowal - po 14 proc., rzecznik prasowy PiS Adam Hofman z 11 proc., wiceszefowa PiS Beata Szydło 9 proc. Wicemarszałek Sejmu Ewie Kierzkowskiej oraz minister rozwoju regionalnego Elżbiecie Bieńkowskiej ufa po 7 proc. badanych.
Ranking polityków najczęściej budzących nieufność otwiera Jarosław Kaczyński z 54 proc. osób deklarujących brak zaufania do prezesa PiS. Drugie miejsce na tej liście zajmują ex aequo Janusz Palikot oraz Antoni Macierewicz, którym nie ufa po 36 proc. respondentów. Trzecie miejsce przypadło Donaldowi Tuskowi z 29 proc. nie ufających mu ankietowanych. Kolejne lokaty zajmują: Ewa Kopacz z 24 proc. deklaracji nieufności, Grzegorz Napieralski z 22 proc., Ryszard Kalisz z 21 proc. oraz Adam Hofman z 20 proc.
CBOS komentując wyniki badania zwraca uwagę, że na ostatniej przedwyborczej prostej bardzo wyraźnie zyskał Janusz Palikot. W stosunku do wrześniowego badania zaufanie do niego wzrosło o 9 punktów proc., a liczba badanych, którzy mu nie ufają spadła o 7 punktów proc. Najwięcej przed wyborami stracił natomiast Grzegorz Napieralski. Zaufanie do niego zmalało w porównaniu do września o 7 punktów proc. W tym czasie w równym stopniu zwiększyła się liczba badanych mających do niego negatywne nastawienie.
Badanie przeprowadzono w dniach 29 września - 5 października na liczącej 1099 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.CBOS-owi w 1997 r. Sejm nadał status niezależnej fundacji i powierzył jej organizację prowadzenia badań społecznych na użytek publiczny. "Od tej pory nad planami i jakością prac badawczych czuwa Rada Fundacji CBOS, w które reprezentowani są fachowcy z siedmiu instytucji akademickich oraz przedstawiciele Sejmu, Senatu, Premiera i Prezydenta RP" - czytamy na stronach CBOS.
zew, PAP