Pomoc dla Aten będzie zawieszona do referendum
Rząd w Atenach wciąż czeka tę transzę, na której przelanie zgodziła się już w październiku tzw. trojka (czyli eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej).
Według "Le Monde" w obecnej sytuacji przekazanie tych środków jest nie do pomyślenia. "Nieeuropejscy akcjonariusze Międzynarodowego Funduszu Walutowego się sprzeciwiają, a Europejczycy nie chcą pomagać krajowi, który odmawia zaangażowania się" - napisał dziennik.
Ministrowie finansów państw UE dali swe zielone światło w sprawie przelewu transzy już 21 października. Decyzja ministrów UE dotyczyła jednak tylko unijnej części pomocy, czyli ok. 5,8 mld euro; na wypłatę reszty, czyli ok. 2,2 mld euro zgodę musi jeszcze wyrazić MFW.
Jednym z warunków przelania transzy 8 mld euro jest wdrażanie reform, a także uznanie, że dług grecki jest spłacalny. Taki nie będzie, jeśli nie zostanie wdrożone porozumienie o drugim programie ratunkowym, co grozi, jeśli Grecy w referendum odrzucą ten program.
"Le Monde", powołując się na źródła francuskie przygotowujące środowe spotkanie kryzysowe w Cannes ws. Grecji, podaje, że Europejczycy chcieli, by Papandreu - jeśli podtrzyma wolę organizowania referendum ws. drugiego pakietu pomocy - przeprowadził je jak najwcześniej, jeszcze w grudniu. A ponadto, by spytano Greków w referendum, czy chcą wyjścia ze strefy euro.pap