Pielgrzymi kamienują szatana w dolinie Mina
Przedstawiając hadżdż jako "jedność i solidarność" muzułmanów, król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud Abdullah wezwał w poniedziałek kraje muzułmańskie do "przezwyciężenia podziałów i niezgody", by lepiej były przygotowane do przyszłości. - Musimy wybrać drogę jedności, nie chaosu - podkreślił w przemówieniu, które w jego imieniu przed delegacjami z krajów islamu wygłosił następca tronu książę Najif ibn Abd al-Aziz as-Saud.
Według tradycji w pierwszym dniu Święta Ofiar należy rzucić w największą stelę, mierzącą 30 m wysokości, siedem kamieni, a drugiego i ostatniego dnia - 21 kamieni w największą, średnią i małą. Kamienie pielgrzymi zebrali w sobotę na wzgórzu Al-Muzdalifa kilka kilometrów od Mekki. W niedzielę każdy pielgrzym, który jest ojcem rodziny, złożył w ofierze owcę, wielbłąda lub krowę na pamiątkę proroka Abrahama, któremu według tradycji Bóg pozwolił złożyć w ofierze barana zamiast swego syna Izmaela.
Po zakończeniu rytuału kamienowania szatana pielgrzymi udadzą się do Mekki, aby na dziedzińcu Świętego Meczetu okrążyć świątynię Al-Kaba z wmurowanym w nią Czarnym Kamieniem, największą świętością islamu. Kaba symbolizuje jedność wszystkich wyznawców islamu.
Hadżdż jest jednym z pięciu filarów islamu - obok wyznania wiary, modlitwy 5 razy dziennie, jałmużny i postu w ramadanie. Koran nakazuje każdemu muzułmaninowi - którzy stanowią obecnie 1/4 ludności świata - przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki, jeśli go na to stać.pap, ps